Test

Nejkratší IQ test: Jen 3 otázky určí, jestli jste nadprůměrně inteligentní

Nejkratší IQ test: Jen 3 otázky určí, jestli jste nadprůměrně inteligentní
Zdroj: Profimedia

Test kognitivní reflexe (CRT) se řadí mezi nejkratší IQ testy. K rozlišení Einsteinů od Homerů Simpsonů stačí podle testu tři otázky, které se na první pohled zdají velmi jednoduché, málokdo ale odpoví v rychlosti správně.

Samotný test se skládá jen ze tří krátkých otázek. Poprvé byl zveřejněn psychologem Shanem Frederickem v roce 2005, na povrch nyní vyplul po hádce Donalda Trumpa a Rexe Tillersona.

Trump prohlásil, že by v testu IQ dopadl lépe než Tillerson, který amerického prezidenta podle NBC News označil za pitomce.

Krátký test by byl ideální formou k porovnání IQ dvou velice vytížených mužů. Podle portálu Mindyourdecision odpoví alespoň jednou špatně kolem 83 % lidí. Jak si povedete vy?

Otázka první:

Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,10 dolarů. Pálka stojí o dolar víc než míček. Kolik centů stojí míček?

Otázka druhá:

Jestli 5 strojům trvá 5 minut vyrobit 5 výrobků, jak dlouho potrvá 100 strojům vyrobit 100 výrobků?

Související obsah

Otázka třetí:

V jezeru rostou lekníny. Každý den se plocha, kterou lekníny zabírají, zdvojnásobí. Jestli zabere 48 dní, než kompletně pokryjí celý rybník, jak dlouho jim zabere, než pokryjí polovinu?

Odpovědi najdete na následující stránce.

Na otázky je po chvilce přemýšlení jednoduché odpovědět, nicméně spoustu lidí udělá někde chybu. V průzkumu mezi 3 428 lidmi neuvěřitelných 33 % odpovědělo na všechny otázky špatně. Téměř 83 % lidí odpoví alespoň jednou špatně, uvádí portál Mindyourdecision.

Jen 48 % studentů Massachucettského technologického institutu odpovědělo na všechny otázky správně, je tak vidět, že i lidé vzdělaní v technice a matematice dělají v těchto příkladech chyby.

  

Otázka první:

Baseballová pálka a míček stojí dohromady 1,10 dolarů. Pálka stojí o dolar víc než míček. Kolik centů stojí míček?

Obvyklá špatná odpověď: 10 centů.

Správná odpověď: 5 centů. Baseballová pálka nestojí dolar, ale o dolar více.

Otázka druhá:

Jestli 5 strojům trvá 5 minut vyrobit 5 výrobků, jak dlouho potrvá 100 strojům vyrobit 100 výrobku?

Obvyklá špatná odpověď: 100 minut.

Správná odpověď: 5 minut. Lidé se často nechají zmást číslovkami, z příkladu ale vyplývá, že jednomu stroji trvá výroba 5 minut. V tomto případě připadne na jeden stroj právě jeden výrobek.

  

Otázka třetí:

V jezeru rostou lekníny. Každý den se rozrostou jednou tolik. Jestli zabere 48 dní, než kompletně pokryjí celý rybník, jak dlouho jim zabere, než pokryjí polovinu?

Obvyklá špatná odpověď: 24 dní.

Správná odpověď: 47 dní. Jestliže se každý den zdvojnásobí velikost leknínů, polovinu rybníku zaberou jen den předtím. V polovině daného času budou zabírat jen malou část rybníka.

Související obsah

CRT byl navržen, aby zkoumal tendenci člověka překonat nesprávnou intuitivní odpověď a pokračovat v hledání správné odpovědi. Poprvé byl zveřejněn psychologem Shanem Frederickem v roce 2005. CRT má mírnou korelaci s testem inteligenčního kvocientu.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

MLADŠÍ NEBO STARŠÍ? Vědci zjistili, že pořadí narození má na vliv na výšku IQ

Nemají IQ tykve: Tyto celebrity jsou nejchytřejší v celém světě hvězd
Recept na šťastné manželství: muž s nižším IQ
Uši prozradí, jakou máte inteligenci

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz