Inteligence

Jsou děti chytré po tátovi či mámě? Věda má odpověď

Jsou děti chytré po tátovi či mámě? Věda má odpověď
Zdroj: Profimedia

Je to odvěká otázka a častý argument při rodinných hádkách - po kom děti dědí inteligenci? Po mámě či tátovi? Po kom je ten kluk tak blbej? Odpověď nabízejí vědci, A polovina světové populace z ní radost mít nebude.

A to ta polovina, která holduje pivu, fotbalu a ve stáří se potýká s rapidním úbytkem vlasů. Podle vědců totiž omladina dědí inteligenci po maminkách, ne po tatíncích.

A vysvětlení? Podle mnoha odborných studií je nositelem inteligence chromozom X. A protože ženy mají dva chromozomy X a muži jen jeden, je dvakrát pravděpodobnější, že dítka budou bystré po mámě a ne po tátovi, píše Daily Mirror.

Například studie v Glasgow odhalila, že IQ dítěte je na stejné úrovni jako IQ jejich matek. Výzkumníci sledovali děti ve věku od 14 do 22 let a každý rok je zpovídali. A zjistili, že IQ matek a jejich potomků se příliš neliší.

Ne všichni vědci ale souhlasí a poukazují na to, že genetika není jediným faktorem, který určuje, jestli ten či onen má či nemá pod čepicí.

Související obsah

Podle portálu Psychology spot totiž dědíme jen přibližně 40 až 60 procent inteligence, zbytek je dán tím, v jakém prostředí se pohybujeme.

Takže tátové mají i tak velký vliv na to, co jejich ratolesti umějí či znají. Tedy pokud se jim dostatečně věnují.

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou kojené děti moudřejší než ty nekojené? Vědci už mají odpověď!
Jste často smutní? Neuvěříte, co to vypovídá O VAŠÍ INTELIGENCI

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz