Zloděj

Máte na domě některý z těchto symbolů? Můžete být v ohrožení!

Máte na domě některý z těchto symbolů? Můžete být v ohrožení!
Zdroj: Getty Images

Přemýšleli jste někdy, co znamenají symboly, které sprejeři nechávají na omítkách domů? Jestli jste dosud byli přesvědčení, že šlo jen o vandaly, tak se mějte na pozoru! Nasprejované či vyryté symboly na omítce či dveřích totiž mohou být znakem pro zloděje.

Stačí odjet na dovolenou, nechat pár dní byt či dům bez dozoru, a pohroma může být na světě. Právě dovolenková sezóna nahrává nejrůznějším zlodějům, kteří znají a zkouší sofistikované fígle, aby se dostali k co nejlepšímu majetku.

Jestli jste v hledáčku zlodějů přitom můžete poznat i vy sami. Zloději mají totiž mezi sebou vlastní řeč - kódy, které poté sprejují či vyrývají na omítku, vstupní dveře, příjezdovou cestu nebo plot. O tom, že o vás zloději ví opravdu vše, svědčí i množství znaků, které používají. Neuteče jim, jaký vlastníte majterek, kdy jedete na dovolenou, že necháváte děti samotné doma v odpoledních hodinách nebo že jste domácnost plná žen.

Zkontrolujte si proto, jestli se na vašem domově nenachází některý z těchto piktogramů:

  

Pokud některý z uvedených symbolů v blízkosti svého domu nebo bytu přeci jen naleznete, nepropadejte panice. Je samozřejmě možné, že za nasprejovaným znakem stojí vandal, který o symbolice nevěděl. Nicméně konzultace s policistou je v případě pochyb určitě vhodná.

Nezapomeňte však dodržovat těchto pár rad před jakoukoliv cestou z domova, která trvá déle než jeden den:

Na svůj odjezd zbytečně neupozorňujte okolí. Pozor si dejte především na sociální sítě!

Nikdy nezapomeňte zavřít okna (ale nezatahujte závěsy či vnitřní žaluzie!) a byt či dům zamknout. Ujistěte se, že jste nenechali klíče v zámku. Pro klid duše doporučujeme pořídit bezpečnostní dveře se sofistikovaným bezpečnostním zámkem, venkovní žaluzie na okna, alarm či kamerový systém. Ideální je samozřejmě mít kombinaci všeho uvedeného.

Veškeré cennosti jako je například drobnější elektronika (telefony, tablety, notebooky), šperky či větší obnosy peněz uložte na bezpečné místo.

Související obsah

Poproste důvěryhodnou osobu, aby váš domov chodila kontrolovat. Ideální návštěvy jsou pak v různé denní doby, aby zloději nemohli předpokládat, v kolik hodin bude byt prázdný a aby i světla svítila v různou hodinu. Důležité je také to, aby vám pověřená osoba vybírala dopisy ze schránky. I plná schránka totiž může být vodítkem pro zloděje!

Na zvonek i na schránku si dávejte jen rodinné příjmení, aby zloději nemohli odhadnout, kolik lidí se v domě pravidelně zdržuje.

Pokud necháte děti doma, nezapomeňte je důrazně poučit o tom, že nesmí otevírat cizím lidem nebo nečekaným návštěvám a jakoukoliv běžnou návštěvu si před otevřením musí ověřit kukátkem ve dveřích.

Pokud přijdete domů a najdete pootevřené dveře, vůbec do bytu nevstupujte a okamžitě volejte policii!

nor
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz