Miroslav Poche

Jestli nebude Poche, ať není koalice, nabádá šéf Senátu Štěch

Nová vláda by v dohledné době nemusela vůbec vzniknout - a to kvůli sporu o obsazení křesla ministra zahraničí. Nominanta ČSSD, europoslance Miroslava Pocheho nechce ani prezident Zeman, ani komunisté. Jenže sociální demokraté si stojí za svým. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha by v případě odmítavého postoje k Pochemu měla ČSSD odstoupit od koaliční smlouvy.

I přes pozitivní výsledek referenda sociálních demokratů může nový kabinet padnout na jednom jméně - Miroslav Poche. Kandidáta ČSSD na ministra zahraničí odmítají prezident i komunisté.

"To by bylo slabošské kdybych já teď odstoupil zvlášť pod tlakem lidí jako je Vojtěch Filip," trvá na své nominaci Miroslav Poche.

Podle Zemana Poche napsal článek vstřícný k migračním kvótám a nepodporuje proizraelskou politiku české vlády.
"To jsou úplně falešné argumenty, já nejsem protiamerický, promigrační nebo protiizraelský," brání se europoslanec za ČSSD.

Zeman se postupně sejde se všemi ministerskými nominanty, tedy i s Pochem. Ten naráží i u komunistů, kteří mají vládu ČSSD a ANO tolerovat.

Související obsah

"On hlasuje jinak v Evropském parlamentu než sociální demokracie v českém parlamentu," tvrdí šéf KSČM Vojtěch Filip.

Případná výměna Pocheho by byla podle senátorů ČSSD porušením koaliční smlouvy. "Pokud se ta dohoda poruší, ještě než vstoupí v platnost, tak by se od ní mělo ustoupit. Tohle je začátek, bude ještě hůř," varuje předseda Senátu Milan Štěch.

"Já bych to nechal na schůzku pana prezidenta s panem Pochem. Budu rád, když to společně vyřeší," doufá premiér Andrej Babiš.

Miloš Zeman může jmenování vlády výrazně oddalovat. O nejmenování Pocheho ale sám rozhodnout nemůže. Podle politologa Jana Kubáčka může situaci také řešit Ústavní soud.

Pokud prezident Miloš Zeman jmenuje vládu do konce června, bude Andrej Babiš žádat sněmovnu o důvěru ve středu 11. července. Svou účast na schůzi poslanců nevyloučil ani prezident.
 

vbo, Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz