Miroslav Poche

Kdo je Miroslav Poche? Přečkal skandály, teď možná položí vládu

Europoslanec Miroslav Poche se stal překážkou, na které dost možná ztroskotá vznikající vláda. ČSSD se za svého kandidáta na ministra zahraničí postavila, KSČM, designovaný premiér i prezident ho odmítají. O koho vůbec jde a co na něm vadí Miloši Zemanovi?

Už se zdálo, že koalici ČSSD a hnutí ANO s podporou KSČM nic nebrání. Sociální demokraté se v referendu vyslovili pro vládu Andreje Babiše a výhrady komunistů k zahraničím misím armády pominuly. Našel se ale další konflikt - o Miroslava Pocheho.

Europoslance Pocheho navrhl předseda ČSSD Jan Hamáček jako kandidáta na ministra zahraničí, Andrej Babiš ho přijal a představil prezidentu Miloši Zemanovi, přestože předtím v rozhovoru pro deník Právo tvrdil, že tak neučiní.

Zeman ale Pocheho jako šéfa diplomacie odmítl ještě před referendem sociální demokracie. Vystupoval podle něj výrazně pro zavedení migračních kvót, což se prý neshoduje se zahraniční politikou nově vznikající vlády.

Poche v roce 2015 na blogu idnes.cz napsal: "Počet 525 osob považuji za symbolické humanitární gesto, kterému by se Česká republika neměla vyhýbat." Poté ale podle svých slov názor na uprchlickou krizi změnil. V Europarlamentu pak hlasoval proti přijetí kvót.

Související obsah

Zemanovi ale podle politologů zřejmě vadí i to, že před letošními prezidentskými volbami Poche podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Bývalý šéf Akademie věd podle něj nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu.

Jak ale připomněl na twitteru i Jiří Dienstbier, Poche má za sebou celou řadu skandálů. "Prezident nemůže podle ústavy kádrovat kandidáty na ministry. Bylo by však ostudou ČSSD, pokud by na ministra navrhovala M. Pocheho, zástupce těch nejšpinavějších zákoutí pražské politiky," napsal Dienstbier.

V říjnu roku 2010 Poche novinářům omylem prozradil, že straně poslal několik set tisíc korun. V účetnictví ale žádná taková položka nebyla, Poche totiž peníze vykázal jako členské příspěvky, které napsal na jiné sociální demokraty.

Související obsah

Pocheho hvězda ale zářila dál - navzdory nelegálnímu financování ČSSD. Ještě v roce 2010 se stal znovu pražským zastupitelem a později i předsedou Klubu zastupitelů ČSSD. Funkci vykonával čtyři roky, než se stal europoslancem. Před volbami předsedy sociální demokracie podpořil Jana Hamáčka.

S Pochem mají problém i komunisté, kteří by měli podle předběžné dohody Babišovu vládu podpořit v hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. I členové KSČM mají za to, že Poche by v pozici ministra zahraničních věcí souhlasil s přijímáním a přerozdělováním uprchlíků.

Spor o Pocheho prozatím ukončil prezident Zeman, který přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že se s kandidátem na ministra sejde. "Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci," uvedl Ovčáček.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz