Andrej Babiš

Jednání o vládě: Filip řekl, co rozhodne, zda bude Poche ministr

Europoslanec Miroslav Poche nadále zůstává předmětem sváru rodící se vládní koalice. Nominanta sociálních demokratů odmítají komunisté, prezident a problém s ním má i premiér Andrej Babiš. Ten se v úterý vpodvečer sešel s předsedy ČSSD a KSČM Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem.

Úterní schůzku komentoval jen předseda komunistů Vojtěch Filip. Prozradil, že Babiš si ohledně nominanta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho počká až na výsledky schůzky Pocheho s prezidentem Milošem Zemanem.

Filip se chtěl s premiérem Andrejem Babišem dohodnout na podmínkách, za kterých by mohl tolerovat jeho vládu se sociálními demokraty. KSČM už dříve vedla, že Babišovu druhou vládu by mohla podpořit, pokud bude programové prohlášení obsahovat například zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí nebo ochranu přírodního bohatství.

Na konečném stanovisku, jestli budou vládu tolerovat, nebo ne, se vedení komunistů rozhodne příští sobotu.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček bude prý chtít, aby mu Andrej Babiš prozradil jména ministrů nominovaných za hnutí ANO. Premiér už jména o víkendu představil prezidentovi. Miloš Zeman se s kandidáty bude od pátku scházet.

Související obsah

Jan Hamáček by chtěl, kdyby po víkendu bylo jasné, jestli by Miroslav Poche mohl být ministrem. zatím ho odmítá prezident i komunisté. Dnes se objevily informace, že místo Pocheho by mohl být šéfem diplomacie bývalý ministr Lubomír Zaorálek. Ten by pro komunisty problém nebyl.

Schůzka se původně měla uskutečnit v Hrzánském paláci, kam se kvůli rekonstrukci Strakovy akademie přesunula část Úřadu vlády včetně premiérovy kanceláře. Kvůli velkému zájmu médií se ale nakonec jednání uskutečnilo v opravované Strakově akademii.
 

vbo, Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz