Inspektor TV Nova

Tajemství kapucínské mumie: V brněnské hrobce se zastavil čas

Prázdninoví inspektoři TV Nova se tentokrát vyjeli podívat na jižní Moravu. V centru Brna navštívili kapucínský kostel, kde jsou v podzemí ukryté pozůstatky nejen mnichů, ale i významných brněnských šlechticů a mecenášů.

Město plné ruchů a lidí kráčejících na všechny strany. Přes školní rok plné studentů, o prázdninách se pak stává místem návštěv turistů z celého světa. I přes chaos, který k městu patří, tu ale najdete místo, které vás donutí se zastavit. A vy se rázem ocitnete za hranicí času. Řada věcí, které nám přijdou důležité, už zde nehrají žádnou roli.

Hrobka se nachází v podzemí kostela Nalezení svatého kříže a ukrývá okolo padesáti mumifikovaných těl. Spojení zvláštního systému ventilace a geologického složení horniny způsobilo přirozenou mumifikaci. Jde o jedinou dodnes zachovalou kapucínskou hrobku, ve které mají místo odpočinku jedna řádoví bratři a také dobrodinci.

Související obsah

Návštěvníci do hrobky přicházejí už více než 90 let. Tohle místo je stále nepřestává fascinovat. Procházet se mezi i stovky let starými těly je zážitek, který ale ne každý unese.

"Obecně nám teď chodí všechny věkové kategorie, ale my doporučujeme návštěvu až třeba od deseti let nahoru. I proto, aby si odsud návštěvníci skutečně mohli něco odnést," říká Kateřina Hlouchová, vedoucí hrobkového týmu. Za rok navštíví tohle místo přes 30 tisíc návštěvníků. Lidé se sem neváhají vydat až z daleké Asie nebo Ameriky.

Kromě kapucínů jsou zde uložená také další těla významných lidí tehdejší doby, například blízký přítel Marie Terezie - baron Trenck.

Související obsah

Otevřeno je tu sedm dní v týdnu vždy od 9 do 18 hodin. Jedinou výjimku tvoří neděle, kdy se otevírací doba zkracuje na 11 až 17 hodin. Za vstup se platí 70 korun, děti ho mají za půlku. Hrobka je v centru Brna, a tak je i velice dobře přístupná. Po prohlídce si navíc můžete vybrat hned z několika restaurací, kde si dát příjemný oběd.

Daniel Brabec/ Veronika Petruchová/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Inspektor TV Nova

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz