Tajný agent

Chcete být tajným agentem? Máte možnost! BIS spustil nábor

Chcete být tajným agentem? Máte možnost! BIS spustil nábor
Zdroj: Profimedia

Láká vás stát se zaměstnancem tajné služby? Teď máte šanci! Česká kontrarozvědka - tedy BIS - hledá mimo jiné i operativce. Jaké předpoklady musí uchazeč o práci u tajných služeb splňovat?

"Je mnoho zajímavých povolání, ale jen některá jsou zároveň posláním." Na tento slogan láká BIS nové uchazeče do svých řad. Nenechte se ale mýlit, v tajných službách se to nehemží jen operativci a zpravodajci. Uplatnění tu najdou i lidé se středním, nebo dokonce základním vzděláním.

"U nás najdou uplatnění dokonce i řemeslníci. O tu budovu se někdo musí starat, máme vozový park, potřebujeme mechaniky, práci u nás najdou lakýrníci, natěrači, instalatéři a podobně," řekl pro TV Nova mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Hledají se samozřejmě i operativci. Uchazeči o práci v kontrarozvědce si ale nesmí brát příklad z filmového Jamese Bonda. Takoví jsou totiž prý zpravidla nepoužitelní. "Jediné, co mají operativci BIS společného s Jamesem Bondem je to, že pracují pro svoji vlast," dodává Šticha.

Kontrarozvědka si potenciální zaměstnance vytipovává průběžně, a to dokonce už mezi studenty středních a vysokých škol. Práci v tajných službách ale nedostanete jen tak. Všichni bez výjimky musí absolvovat psychologické a fyzické testy, samozřejmě být bezúhonní, a pak čekat na výsledky prověrky, přičemž když ji nedostanou, ani se nedozví proč.

"Je potřeba prověřit i jejich okolí - majetkové poměry i okolí v rodině. Ti lidé musí dát sami souhlas, že jim může tajná služba vstoupit do jejich bankovních účtů, podívat se jak na tom jsou," řekl bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Související obsah

Proces prověřování uchazeče je, jak sami lidé z kontrarozvědky říkají, jako těhotenství ženy - trvá zhruba 9 měsíců, což ale mnohé uchazeče odradí. "Spousta lidí, kteří původně měli zájem k nám nastoupit, to v průběhu toho procesu vzdá.

Potenciální uchazeč by měl být hlavně emocionálně stabilní, trpělivý, schopný se podřídit autoritě i týmu a samozřejmě by měl taky umět mlčet. Vysněnou práci u tajných služeb tak nakonec dostane v průměru jen sedm lidí ze sta.

Barbora Divišová/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz