Demence

Lékaři varují: Počet lidí s demencí se ztrojnásobí! Jak jí předejít?

Lékaři varují: Počet lidí s demencí se ztrojnásobí! Jak jí předejít?
Zdroj: Profimedia

Různé formy demence mohou ohrozit každého z nás. Odborníci teď varují, že do roku 2050 se počet pacientů trpících tímto onemocněním ztrojnásobí. Dá se mu ale do jisté míry předcházet. Čtěte, jak se nástupu demence bránit.

Populace po celém světě stárne, proto přibývá také nemocných stařeckou demencí, kterou je třeba i Alzheimerova choroba. Do roku 2050 se podle odhadů počet pacientů téměř ztrojnásobí. Infomovala o tom česká Akademie věd.

"Ze současných asi 47,5 milionů lidí vzroste číslo na zhruba 135,5 milion, z velké části v zemích se středními nebo nízkými příjmy," varují odborníci. Demence také častěji postihuje ženy, které ale zároveň s onemocněním žijí delší dobu než muži.

Lékaři teď hledají způsob, jak odhalit demenci včas. Nemoc je totiž zákeřná v tom, že postupuje plíživě a často ji doktoři diagnostikují až po několika letech. Podmiňuje ji celá řada chorob mozku, současně vzniká i v důsledku degenerativních změn a poškození.

Naopak obrovskou výhodou je to, že demenci se dá do jisté míry předcházet. Odborníci se teď snaží zvýšit povědomí o této problematice tak, aby nepříznivému trendu zabránili. Stačí se řídit několika jednoduchými zásadami.

Související obsah

Jezte zdravě

Pro správnou činnost mozku je potřeba dostatek živin, minerálů i tekutin. Snažte se proto jíst vyváženou stravu, která by měla být zároveň pestrá a pravidelná. Musí obsahovat sacharidy, vlákninu, bílkoviny i tuky. Nezapomínejte na pitný režim.

Nekuřte a nepřehánějte to s alkoholem

Kouření stahuje cévy a do mozku tak proudí méně kyslíku a živin. Zvyšuje také riziko mrtvice, která bývá častou příčinou demence. Ani s alkoholickými nápoji byste to neměli přehánět. Občasná sklenička vína nebo piva ale neuškodí.

Odpočívejte a dlouze spěte

Mozek potřebuje spánek, aby dostatečně zregeneroval před dalším náročným dnem. Bez něj se snižuje také schopnost se soustředit, nedostatek škodí dlouhodobé paměti. Snažte se po práci také hojně odpočívat.

Související obsah

Hýbejte se

Zdravý životní styl napomáhá předcházet nejen demenci, ale také dalším chorobám. Zvyšuje totiž přítok krve do mozku. Díky pravidelnému pohybu se náš organismus dostává do dobré fyzické a psychické kondice. K tomu nemusíte přímo sportovat, stačí třeba práce na zahrádce nebo pravidelné procházky.

Trénujte mozek

Stejně tak jako tělo můžete trénovat i svůj mozek. Když totiž není dostatečně zaměstnán, tenhle orgán zakrní. Nejhorší jsou pro něj monotónní činnosti. Snažte se proto navštěvovat různé přednášky, kurzy, čtěte, učte se novým jazykům, diskutujte s přáteli... Trénovat můžete také paměť. Cvičení najdete zde.


ČTĚTE TAKÉ:

Ztrácíte sluch? Může se u vás vyvíjet demence
I mozek potřebuje nastartovat! Nakrmte ho stravou, která mu pomáhá

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz