Důvěra

Dusno v ČSSD! Zradit vládu chtěli i další, Hamáček hrozil odchodem

Dusno v ČSSD! Zradit vládu chtěli i další, Hamáček hrozil odchodem
Zdroj: Profimedia

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec nebyl jediným poslancem ČSSD, který do poslední chvíle zvažoval, že zradí koaliční vládu ANO a ČSSD. Zaječí úmysly měli i další a ve středu se před hlasováním na klubu rozhořela bouřlivá debata. Šéf ČSSD Jan Hamáček dokonce hrozil odchodem z vedení strany. Neposlušné poslance se mu ale podařilo přimět k loajalitě.

Hned několik poslanců ČSSD ještě ve středu ráno odmítalo podpořit vládu, v níž mají sociální demokraté pět křesel. Nakonec jediným, kdo na hlasování nedorazil a kabinetu důvěru nevyjádřil, byl bývalý ministr vnitra Milan Chovanec.

Jednání sněmovny ale předcházela vyhrocená debata na jednání poslaneckého klubu a vedení strany se nakonec podařilo přimět zbylých 14 poslanců, aby kabinet podpořily.

O rozkolu v ČSSD informují v sobotních vydáních deníky Právo a MF Dnes. Podle MF Dnes kromě Chovance rebelovali také místopředseda strany Roman Onderka či poslanci Petr Dolínek a Roman Sklenák. S vládou mají problém i další sociálnědemokratičtí zákonodárci.

Ve velmi vyhrocené atmosféře to podle Práva vypadalo i na rozkol klubu. Předseda strany Jan Hamáček hrozil, že pokud vláda důvěru nezíská, v čele ČSSD skončí. To nakonec rebely přesvědčilo. Hamáček se k debatě vracet nechtěl s tím, že šlo o jednání za zavřenými dveřmi.

 

Související obsah

"To, jak probíhalo, je interní záležitost klubu. Stejně jako cokoliv dalšího, co v této debatě zaznělo. Důležité je, jak naši poslanci hlasovali při vyslovení důvěry vládě s hnutím ANO a že s výjimkou Milana Chovance všichni respektovali rozhodnutí členů naší strany," napsal předseda ČSSD pro Právo a ocenil, že někteří straníci pro vládu hlasovali i přes osobní odpor.

Samotný Onderka se k jednání vracet nechtěl. "Hlasoval jsem podle svého vědomí a svědomí," odpověděl pro Právo. Byl ale okolnostmi dotlačen k tomu, aby vystoupil ve Sněmovně a před hlasováním se vyjádřil k tomu, jestli mu nevadí spolupráce s komunisty.

 

Související obsah

Okolo středeční půlnoci totiž rozkolu v ČSSD využila opozice a pirátští poslanci vystupovali a ptali se poslanců ČSSD, jestli věří předsedovi hnutí ANO Babišovi a proč hlasují pro vládu. Až do této chvíle vyjma předsedy strany Jana Hamáčka sociální demokraté ve sněmovně neřečnili.

První se k odpovědi odhodlal jihočeský poslanec Ondřej Veselý, za což sklidil potlesk. "Nepodporoval jsem vstup do vlády, snažil jsem se kolegy přesvědčit, bohužel jsem neuspěl. Součástí politiky je, že když člověk neuspěje, musí porážku uznat," řekl Veselý s tím, že si váží straníků, kteří přišli k referendu, a Jana Hamáčka, který koalici za ČSSD vyjednal.

Více o jednání o důvěře vládě v reportáži:

Nakonec vystoupili i poslanci Foldyna, Zaorálek a Onderka. Ten poslední připomněl, že kvůli problémům, které měla jeho rodina za minulého režimu, komunistům nevěří. Vládním partnerům se ale bude snažit, až do první zrady, věřit. "Když se mě děti zeptají, co jsem dělal, že jsem hlasoval pro tuto vládu, odpovím jim jediné: volím nejmenší zlo z těch, které by měly přijít," řekl Onderka ve Sněmovně.

Pro vládu se nakonec vyslovilo 105 poslanců. Kromě Chovance chyběli ještě komunista Ondráček, který svůj postoj vysvětloval v pátek, a poslanec hnutí ANO Mašek, který byl na dovolené.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz