Summit

Helsinky hostí summit Trumpa a Putina. Někteří už demonstrují

Finské hlavní město Helsinky se už připravuje na historický summit prezidentů USA a Ruska. Donald Trump dorazil ze Skotska už odpoledne. Ve městě panují přísná bezpečnostní opatření. V ulicích jsou policisté, ale také demonstranti. Všude visí billboardy vítající oba lídry a jeden z tamních pivovarů dokonce nechal na lahve natisknout speciální etikety.

Prezidentský palác s výhledem na Baltské moře je už připraven a kolem hlídkují policisté. Právě tady se zítra sejdou Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. I když se už několikrát potkali, bude toto jejich první oficiální summit.

Finsko zavedlo kontrolu na hranicích a důkladnou prohlídkou procházejí i lodě připlouvající do helsinského přístavu. Město je připravené i na demonstrace, podle policie je jich naplánováno nejméně 10. Některé mají za cíl upozornit na ohrožení svobody slova a porušování lidských práv. První už se konala dnes odpoledne.

Duchem summitu žije celé město. Plakáty s nápisem "Pane prezidente, vítejte v zemi svobodného tisku" se na tabulích střídají s parodií na Trumpovo volební heslo "Make human rights great again". Jsou tu ale i jeho horliví příznivci. Skupina nazvaná "Helsinky milují Trumpa" se dokonce snaží, aby po americkém prezidentovi byla pojmenována jedna ulice.

Související obsah

U příležitosti summitu nechal finský pivovar natisknout i speciální edici etiket na láhve. Je jich jen 10 000 a firma je poslala i na ruské a americké velvyslanectví v Helsinkách. Obrázek, na němž lídři hrají hru kámen-nůžky-papír, korunuje nápis "Pojďme se domluvit jako dospělí". Výrobci se tak snaží politikům naznačit, jak nejlépe vyřešit všechny spory. Obrázek nechali natisknout i na trička.

Jana Gerleová/ nor, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz