Opisování

Další ministr měl v práci opisovat! Krčál jen změnil 'chtěla' na 'chtěl'

Další ministr měl v práci opisovat! Krčál jen změnil 'chtěla' na 'chtěl'
Zdroj: Profimedia

Taťánu Malou stálo údajné plagiátorství funkci ministryně spravedlnosti, teď má stejný problém ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. V bakalářské práci se celé stránky shodují s jinou prací, jsou v ní také nepřiznané citace.

Další ministr z Babišovy vlády měl opisovat v závěrečné práci. Petr Krčál, kterého na ministra práce a sociálních věcí nominovala ČSSD, má problém kvůli bakalářské práci z roku 2006. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.

Krčál odevzdával bakalářku na Institutu mezioborových studií (IMS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Je v ní podle portálu mnoho stránek, které jsou téměř doslovně opsané z práce jiného studenta. Nejvíce se shoduje s textem jiné studentky IMS Marie Doležalové.

Práce mají téměř stejný úvod a obsah, shodné pasáže se objevují především na prvních 30 stránkách Krčálova výtvoru. Dohromady portál objevil nejméně 25 stran, které se liší jen v drobnostech. Doležalová práci psala v březnu 2006, zatímco Krčál v říjnu. Ministr připustil, že autorku zná.

Krčálova práce na téma Mládež a volný čas neprošla ani v programu na odhalování plagiátů. Nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, především nesprávně ocitovaných pasáží z odborných publikací. Ty tak autor vydává za vlastní myšlenky.

I přesto ministr jakékoliv pochybení odmítl. Redakci portálu řekl, že si shodu své práce s jinými neumí vysvětlit. Na bakalářce prý pracoval poctivě. "Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku," prohlásil Krčál.

Související obsah

Ministr práci obhajoval v roce 2007. Vedoucí František Vízdal v posudku chválil jeho samostatnost a entuziasmus. "Odborná úroveň práce je výborná a ve srovnání s jinými pracemi vysoce nadprůměrná," uvedl vedoucí v posudku. Práci hodnotil známkou A.

Krčál se tak ocitl ve stejné situaci jako bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Ta měla opisovat hned ve dvou svých diplomových pracích, shoda s jiným textem ale byla pět procent. Kvůli kauze kolem plagiátorství nakonec na funkci rezignovala.

Reportáž o rezignaci Taťány Malé:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz