Vysokoškoláci

Vysokoškoláků v Česku přibývá. Nejvzdělanější lidé žijí v Praze

Nejvíce lidí s vysokoškolským vzděláním žije v Praze. Na druhém místě skončil podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jihomoravský kraj. Naopak nejméně vysokoškoláků žije v Karlovarském a v Ústeckém kraji. V počtu vysokoškoláků Česko zaostává za průměrem EU.

Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad v rámci šetření pracovních sil. Ukazují, že v Česku rychle počet lidí, kteří mají vysokoškolský diplom. Oproti situaci před deseti lety jich v Česku bylo téměř o 8 % více. Vysokou školu vystudovalo 20 % obyvatel, kterým je mezi 15 a 74 lety.

"Nejvzdělanější obyvatelstvo žije v Praze. Vysokoškolským diplomem disponuje víc než 38 % obyvatel metropole. Jihomoravský kraj má 22,6 % vysokoškoláků. Naopak nejméně formálně vzdělané obyvatelstvo mají kraje Karlovarský a Ústecký," konstatuje Gabriela Strašilová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Za Prahou a Jihomoravským krajem se umístily Moravskoslezský a Středočeský kraj. Nejméně vysokoškoláků žije v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde je také největší podíl lidí, kteří mají jen základní vzdělání, téměř pětina.

 

Související obsah

Česko ale nadále zaostává za průměrem EU a to o 6,4 %. Statistici ale upozorňují, že západní země doháníme a lidé narození po roce 1980 se vyznačují podobnou vzdělanostní strukturou, jako jejich vrstevníci ve vyspělých zemí EU.
 

vbo, TN.cz

K tématu Vysokoškoláci

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz