Věda

42 tisíc let byly zmražené. Teď je vědci opět přivedli k životu!

42 tisíc let byly zmražené. Teď je vědci opět přivedli k životu!
Zdroj: Profimedia

Neuvěřitelný objev. Tak vědci popisují oživení několika hlístic, které objevili v ruské Sibiři. Údajně má jít o živočichy, kteří byli zmražení po dobu 42 tisíc let. Objev je pro vědce především důkazem, že mnohobuněčné organismy jsou schopné dlouhodobého kryospánku.

Červi obživli v laboratoři poblíž Moskvy v Petriho miskách. Infromoval o tom web Siberian Times. "Obdrželi jsme první data dokazující, že mnohobuněčné organismy jsou schopné dlouhodobého kryospánku. Mluvíme o desítkách tisíc let," uvádí zpráva ruských vědců ze čtyř univerzit, kteří spolupracovali také s prestižní americkou Princeton University.

Ze vzorku zhruba 300 červů to byly právě hlístice, které se "probudily". "Poté, co jsme je rozmrazili, pozorovali jsme u hlístic známky života. Začaly se hýbat a přijímat potravu," píše se dál v reportu z Yakutie, oblasti, kde se červi našli.

První, mladší z hlístic pochází z veverčí nory ve zdi permafrostu a je jí zhruba 32 tisíc let. Další je ale stará až 41 700 let, což ji řadí do období stařísch čtvrtohor - pleistocénu. Vědci se domnívají, že obě hlístice jsou samičky.

Související obsah

Je možné, že právě tyto hlístice si v pleistocénu vybudovaly mechanismus, který jim umožňuje hybernovat tisícovky let. Vědci nyní tento mechanismus budou zkoumat, mohl by totiž přinést významné poznatky do kryomedicíny a astrobiologie.

V překladu to znamená, že by hlístice mohly být prospěšné i budoucím kosmickým cestovatelům.

Zdroj: Profimedia

Současné hlístice jsou přitom pro člověka spíš na obtíž. Tvoří jednu z nejpočetnějších skupin živočichů. Jde ale o parazity, kteří se rádi usazují nejen v lidském těle, ale i v dalších živočiších a rostlinách. Mezi nejznámější zástupce patří roup dětský, škrkavka dětská, svalovec stočený nebo vlasovec oční.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz