Pardubický kraj

Pozor na falešné sbírky! Triky podvodníků odhalíte snadno

Pozor na falešné sbírky. Například v Pardubicích se znovu objevili podvodníci, kteří tvrdí, že vybírají peníze na hluchoněmé. Jednat se má o cizince z východní Evropy, kteří se prokazují falešnými doklady.

Na člověka se přisají jako klíště a nepustí ho, dokud nevyloudí alespoň nějaké drobné. Takové jsou finty podvodníků, na které se zaměřila pardubická policie. "Lidé nám oznamují takového člověka i dvakrát až třikrát týdně," upozornila mluvčí strážníků Lenka Uskobová.

Podle strážníků jde o cizince do 40 let. Ve většině případů chodí ve dvojici, nemluví a ohánějí se nesmyslnými průkazy. Podpisové archy obsahují výmysly, muži se ale sami zaručují, že peníze pomohou těm nejchudším. Sázejí na to, že jim lidé lehce naletí.

Organizování sbírek má jasná pravidla, která jsou ukotvená v zákoně. Na kasičce musí být razítko obecního úřadu. Pokud má člověk o sbírce pochybnosti, může si její pravost ověřit na stránkách Ministerstva vnitra.

Související obsah

O víkendu lidé ve městě spatřili podvodníky hned na třech místech. Podle strážníků mění často stanoviště, jeden z nich vždy hlídá okolí. A dost často se prý i zázračně uzdravují. Když lidé řeknou - zavolám policii - najednou začnou slyšet, všeho nechají a utečou.
 

Petr Brzek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz