Kauza

Učitelka veganka odradila děti ve školce od masa. Musí odejít

Učitelka veganka odradila děti ve školce od masa. Musí odejít
Zdroj: Instagram

Poměrně kontroverzní kauza hýbe českými sociálními sítěmi. Michaela Vincourová sdílela na svém instagramovém profilu příspěvek, ve kterém zveřejnila, že skončila s prací ve školce, protože je veganka. Celá událost následně pobouřila společnost, která se rozdělila na dva tábory.

Na instagramu působí pod přezdívkou “Zmatená víla“ a z jejího profilu je patrné, že má ráda zvířata a cestování. Doma dokonce chová slepice, které podle svých slov zachránila z velkochovu. Ještě donedávna Míša pracovala jako učitelka ve školce. Minulý týden si ji však zavolal ředitel.

“Začal slovy, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a čím dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso. Když jsme se dostávali k tomu, že dva týdny potom, co jsem nastoupila, udělala jedna maminka ve školce šílenou scénu, že její holčička doma přestala jíst maso kvůli paní učitelce Míše a za dalších čtrnáct dní odešla, tak mi ředitel naznačil, že to bylo zřejmě kvůli mně,“ uvedla Michaela v popisku svého příspěvku na Instagramu.

Kdy si m volal v ptek editel v prci do kancele myslela jsem,e jdem eit njak podpisy vkazu atd..ale kdy ekl,a za sebou zavu dvee trochu se mi pitilo. Zaal slovy, e se zjmy kolky k s moj filozofi a e im dl vc rodi si chod do kolky stovat, e jejich dti nechtj jst maso. Kdy sme se dostvali k tomu, e dva tejdny potom, co sem nastoupila, udlala jedna maminka ve kolce lenou scnu, e jej holika doma pestala jst maso kvli pan uitelce Me a za dalch trnct dn odela, tak mi editel naznail, e to bylo zejm kvli m (maminka nikomu neekla dvod). To u sem valila oi a kdy dodal, e kvli m tim pdem pili o 50.000 a neradi by, aby se nco podobnho opalovalo, sedla sem a tuila kam rozhovor vede. Nsledovalo jet obvinn z toho, e dtem km, e se prasata neerou, s im pila jin holika a dkuju pkn! protoe nco takovho ve slovnku nemm. Rozhovor vedl jasn a zeteln k zvru, e mt vegana ve kolce je riziko pro podnikn a to si oni nemou dovolit. Pod thou pedchozho dne na jatkch jsem mla trochu pochroumanou psychiku, zaala sem breet a snaila se s nakrabacenou pusou vyjdit, e kat dtem, e zvata nejim, protoe je mam rda neni dvod k tomu, aby m mohl kdokoliv vyhodit. editeli se mho oklivho brecho oblieje asi zelelo a tak zaal od vyhazovu odstupovat, e teda natrnujeme, co budu dtem odpovdat nebo e se mam nauit stoit rozhovor jinam, ale vtu "protoe je mam rda" rozhodn nesmim pouvat, jeliko jim dvam najevo, e oni ne. Jeden pohled na vc. Mj je takovej, e tahle vta je pravdiv, jednoduch, pochopiteln, neobsahuje nic oklivho a je pimen vku dtte. O vkendu se mm pr rozmyslet, co dl. Rozmylen sem. Nebudu na mst, kde m nut mlet a mysln utkat ped dotazama dt na mou stravu. Sme v 21. stolet a j nebudu cenzurovat, co km pod vhrukou vyhazovu. Byla bych sama proti sob a hlavn proti zvatm. Jsem na dti, kterym staila tahle vta a nechtli jst maso, pyn.. maj citliv srdce, ale bohuel..necitliv rodie. #vegan #kauza #skolka #vyhazov #deti #zvirata #laska #nenavist #nebuduzticha #silenstvi #vegancz

Pspvek sdlen Michaela Vincourova (@zmatena.vila),

Ředitel také dodal, že kvůli ní přišli o 50 tisíc korun a Míše doporučil, aby se nic podobného neopakovalo. Rozhovor následně směřoval k tomu, že mít ve školce vegana je riziko podnikání, které si nemohou dovolit, a dal Míše víkend na rozmyšlenou.

Ta je však již pevně rozhodnutá. “Nebudu na místě, kde mě nutí mlčet a úmyslně utíkat před dotazy dětí na mou stravu. Jsme v 21. století a já nebudu cenzurovat, co říkám pod výhružkou vyhazovu.“

Celý případ se však kromě podpory mladé učitelky dočkal také opačných reakcí, kdy lidé souhlasí s jednáním ředitele.

Související obsah

“Veganství je tak trochu forma náboženství. A s náboženstvím je to jako s penisem. Je v pohodě ho mít, je dobrý být na něj hrdý, ale rozhodně není OK ho vytahovat na veřejnosti a cpát do dětí...,“ uvádí jeden z komentujících.

“Nehledě na to, že veganství fandím a nemám nic proti tomu, aby se tak stravovaly děti (včetně mého), tohle by se mi jako rodiči nelíbilo. Těžce neprofesionální chování ze strany učitelky. Osvětu klidně, ale takhle fakt ne!“ píše jiný účastník diskuse.

“Jednoznačně si myslím, že slečna by si měla nafackovat. Dětem nemůže podsouvat to, že nemají jíst maso, protože jinak nemají rádi zvířata... To je skoro citové vydírání a účelové ovlivňování dětí, které si svůj názor ještě nemohou jasně utvořit. Navíc nejíst maso je hloupost TEČKA,“ uzavírá další.

Míša se však dočkala také značné podpory ze strany veganů. Ti si píší na ruce slogan “Nebudu zticha“ a vyjadřují tak svou solidaritu a podporu.

Řada zastánců učitelky se domnívá, že má veganka právo dětem říct svůj pohled na věc stejně jako se děti od "masožroutů" dozvídají, že jíst maso je správné. Podle odpůrců jsou ale děti ve školce tak malé, že si nemohou vytvářet vlastní názor. "Kdyby bylo po jejich, jedí jen zmrzlinu," uzavřel jeden z diskutujících.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kauza

Důležité Události

Píše se na Deník.cz