Barma

Barma odsoudila novináře známé agentury, dostali 7 let

Barma odsoudila novináře známé agentury, dostali 7 let
Zdroj: Profimedia

Soud v Barmě odsoudil v pondělí ráno dva novináře agentury Reuters. Reportéři se podle soudce provinili nelegálním držením oficiálních dokumentů. Dostali sedmileté tresty. Oba vinu odmítají. Agentura to označila za test toho, jak se jihoasijská země zvládá posouvat směrem k demokracii.

Reportéři agentury Reuters Wa Lone a Ťjo Sou U byli zadrženi v prosinci loňského roku v hlavním městě Rangúnu. Oba muži tvrdí, že šlo o policejní léčku. Tajné dokumenty, z jejichž držení byli obviněni a odsouzeni, jim měli bezprostředně před zatčením předat policisté. To potvrdil i jeden ze svědků.

Podle něj se úřady snažily novinářům zabránit v publikování článků o masových vraždách příslušníků rohingské muslimské komunity. Z násilí proti muslimským uprchlíkům jsou obviňovány barmské bezpečnostní složky, ty obvinění odmítají.

"Nemám strach. Neudělal jsem nic špatného. Věřím ve spravedlnost, demokracii a svobodu," řekl před vynesením verdiktu dvaatřicetiletý Wa Lone.

Související obsah

Za smutný den pro Barmu, reportéry agentury Reuters a tisk po celém světě označil rozsudek šéfredaktor agentury Stephen J. Adler. Lítost nad rozhodnutím soudu vyjádřili také lidskoprávní organizace a západní diplomaté.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz