Dům

Dům Skripalových čistili 13 tisíc hodin. Bydleli byste v něm?

Dům Skripalových čistili 13 tisíc hodin. Bydleli byste v něm?
Zdroj: Profimedia

Dům Skripalových prohlásily úřady rok po otravě novičokem za bezpečný. Speciální týmy dekontaminovaly budovu přibližně 13 tisíc hodin. Majitel, hrabská samospráva Wiltshire, ji zřejmě rekonstruuje a znovu prodá.

Na vyčištění domu, ve kterém bydlel bývalý ruský agent Sergej Skripal s dcerou Julijí, pracovaly stovky speciálně vycvičených vojáků. Dekontaminace trvala 13 tisíc hodin a součástí bylo odebrání tisíců vzorků k testování. Informuje o tom portál BBC.

Dům Skripalových je poslední z 12 zón ve městě Salisbury a jeho okolí, která byla prohlášena za bezpečnou v souvislosti s loňskou otravou nervově paralytickou látkou novičok. Dům už bezpečnostní složky předaly samosprávě hrabství Wiltshire.

"Brzy budou zahájeny práce na rekonstrukci a renovaci domu, aby se znovu mohl pro někoho stát domovem. I nadále hovoříme s obyvateli o budoucnosti nemovitosti, protože je důležité, abychom vzali jejich názor v potaz," sdělil Alistair Cunningham z koordinační skupiny hrabství.

Podobně jako dům Skripalových musely být v uplynulém roce vyčištěny další oblasti. Mezi nimi byla například lavička, kde bezvládného Sergeje a Juliji objevili záchranáři, restaurace, kterou předtím navštívili, nebo dům Dawn Sturgessové, která na otravu novičokem zemřela.

 

"Novičok je pravděpodobně jednou z nejkomplikovanějších a nejnebezpečnějších látek na světě. A proto je odvaha, se kterou se naši mladí muži a ženy vraceli do kontaminovaných zón, fenomenální," ocenil vojáky Tyrone Urch, šéf britského velitelstva výcviku a personální podpory.

Útok na Skripala a jeho dceru se odehrál loni v březnu ve městě Salisbury. Podle britských úřadů byli otráveni nervově paralytickou látkou novičok, vyvinutou v bývalém Sovětském svazu. Z útoku obvinilo Spojené království Rusko, které nařčení odmítlo. Skripalovi otravu přežili.

Podívejte se na reportáž TV Nova o kauze Skripal:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz