Akademie věd

Akademie věd uvolnila zdarma svůj obsah! Stejně jako NASA

Akademie věd uvolnila zdarma svůj obsah! Stejně jako NASA
Zdroj: Profimedia

Akademie věd ČR uvolňuje nově část svého mediálního obsahu pod svobodnou licencí Creative Commons. Připojila se tak k respektovaným světovým organizacím, které tak již dříve učinily, jako např. americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), Evropská kosmická agentura (ESA), různá světová muzea a univerzity.

Na úložišti médií Wikimedia Commons jsou proto již v těchto dnech k dispozici desítky kvalitních fotografií vědců a vědkyň z AV ČR, ale i některých budov ústavů, výzkumných center, přístrojů a vynálezů.

"Děkujeme Akademii věd za vstřícnost i odvahu část svého obsahu pod svobodnou licencí sdílet, neboťv Česku je tento přístup stále výjimkou. Bylo by skvělé, kdyby se další české instituce nechaly inspirovat a i ony své archivy veřejnosti plně otevřely,“ uvádí Petr Brož, dlouholetý český wikipedista, který se na uvolňování obsahu Akademie věd podílel společně se spolkem Wikimedia ČR, tuzemskou pobočkou Wikimedia Foundation spravující projekty Wikipedie.

Související obsah

Vyhledat lze nově například profesionální portréty předsedkyněAV ČR Evy Zažímalové i jejího předchůdce Jiřího Drahoše, vědců Antonína Holého, Jiřího Forejta, Heleny Illnerové, Jiřího Grygara, Markéty Pravdové, ale třeba také spisovatele Jiřího Padevěta a mnoha dalších osobností spjatých s Akademií věd ČR.

Využít lze rovněž ilustrační snímky hvězdárny v Ondřejově, observatoře Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Panská ves, elektronových mikroskopů z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, tokamaku COMPASS Ústavu fyziky plazmatu AV ČR apod.

Související obsah

"Významnou součástí poslání Akademie věd vtěleného do sloganu Strategie AV21 je Špičkový výzkum ve veřejném zájmu. A ve veřejném zájmu je určitě také šíření mediálního obsahu, který vytváříme mimo jiné z veřejných prostředků. Chceme tak podporovat povědomí o české vědě mezi všemi generacemi obyvatel ČR, třeba právěi šířením kvalitních fotografií – proto uvolňujeme svůj obsah zcela zdarma,“ vysvětluje předsedkyněAV ČR prof. Eva Zažímalová, proč naše největší vědecká instituce přistoupila k tomuto kroku.

Novináři, učitelé, studenti i další zájemci mohou uvolněný mediální obsah AV ČR využít zdarma v rámci pravidel licence Creative commons CC BY-SA 3.0 CZ – tzn. s povinností uvést zdroj (lze použít kredit ve zkrácené verzi "Akademie věd ČR“ či „Czech Academy of Sciences“).


Uvolněné fotografie jsou dostupné na Wikimedia Commons zde.

Související obsah

Další obrázky, ale i texty z mediální produkce AV ČR se do databáze Wikimedia Commons neustále doplňují. Nové články včetně fotodokumentace lze hledat také na oficiálních webových stránkách – text a fotografie lze použít vždy, když je u daného článku na konci informace o licenci, jako je to například zde.

hru, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz