Trenýrky

Hrad dostal za pálení trenýrek napomenutí. Porušil zákon

Hrad dostal za pálení trenýrek napomenutí. Porušil zákon
Zdroj: ČTK

Hrad dostal za pálení rudých trenýrek od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) napomenutí. Prezident Miloš Zeman podle vyšetřovatelů porušil zákon, jedná se prý ale spíše o "banální záležitost". Rozhodnutí není pravomocné.

"Ve středu 3. října vydala Česká inspekce životního prostředí rozhodnutí o napomenutí," uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová pro portál aktualne.cz, který na případ upozornil. Hrad má teď lhůtu 15 dní, kdy se může proti rozhodnutí odvolat.

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček zatím odmítl trest komentovat. Chce se nejdříve s dokumentem seznámit. Napomenutí je přitom na spodní hranici trestu, který Zeman mohl za pálení trenýrek dostat. Nejvyšší byla pokuta 50 tisíc korun, pro právnické osoby až 10 milionů.

ČIŽP se začala případem zabývat na začátku srpna na základě anonymního oznámení. Prezident měl zákon porušit v červnu, kdy svolal novináře do Lumbeho zahrady Pražského hradu na tiskový brífink. Do poslední chvíle tajil jeho důvod.

Související obsah

"Čas spodního prádla v politice skončil," prohlásil pak před novináři a nařídil hradním hasičům, aby rudé trenýrky hodili do hořícího ohně. Šlo o stejné trenýrky, které skupina Ztohoven vyvěsila nad Pražským hradem místo prezidentské standarty. Hrad je odkoupil od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Připomeňte si pálení červených trenýrek:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz