F-16

Údržba se změnila v kanonádu! Technik v Belgii rozstřílel stíhačku

Tohle se vám při umývání oken nestane! Na belgickém letišti jeden z techniků dělal údržbu americké stíhačky F-16. Nedopatřením však sepnul rotační dvacetimilimetrový kanón, přičemž jeden letoun F-16 zničil a další poškodil. Výbuch letadla zranil dva další techniky.

Na belgickém vojenském letišti Florennes se okolo druhé hodiny odpoledne pustil jeden z techniků do obvyklé pozemní údržby. Nechtěně zaktivoval rotační kanón Vulcan, v němž zůstalo několik nábojů.


Dávka z šestihlavňové zbraně zasáhla letoun F-16, který stál opodál. Ke vší smůle ale tuto a ještě jednu další stíhačku stejně značky připravoval pozemní personál na cvičný let a měly plné nádrže. Zasažená stíhačka vybuchla. Výbuch poškodil druhý stroj a zranil dva techniky.

Zničená F-16 na letišti Florennes:

Tato nehoda přijde belgické letectvo na pěkný balík. Cena jedné takové stíhačky totiž může přesáhnout 18 milionů dolarů, což je asi 400 milionů korun.

Související obsah


 

Nehoda se stala minulý týden ve čtvrtek, belgické úřady již případ vyšetřují. "Človek musí neustále uvažovat nad tím, jak strašná katastrofa se z toho mohla stát," řekl plukovník Didier Polome, který se kvůli incidentu musel vrátit z oblasti Baltského moře, kde belgické stroje F-16 hlídají v rámci NATO příhraničí s Ruskem.

Rotační kanón Vulcan na ilustračním snímku:

 

Zdroj: Profimedia

Dvacetimilimetrový Vulcan totiž není žádná malorážka a škody mohly být daleko větší. Tento rotační kanón má kadenci 6000 výstřelů za minutu. Jeden projektil váží asi sto gramů a dosahuje rychlosti přes 1000 metrů za vteřinu.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz