Domácí

Rekord v počtu hypoték! Čechy stále děsí přísnější pravidla

V září si přišel v Česku pro hypotéku rekordní počet lidí. Bylo jich přes 9 tisíc a důvodem bylo hlavně to, že od prvního října začaly platit přísnější podmínky. Na půjčku na bydlení teď dosáhne mnohem méně lidí. Cílem České národní banky, která podmínky zpřísňuje, je prý ochránit domácnosti před případným poklesem ekonomiky.

Pořídit si vlastní nemovitost, splácet hypotéku a nevyhazovat celý život peníze za nájem. To je cílem uchazečů o hypotéku. Jenže získat ji je čím dál tím složitější.

V září si pro hypotéku přišlo 9 153 lidí, o zhruba 2 000 víc, než v červenci. Poskytnuto jim dohromady bylo přes 20 miliard korun. Je otázkou, kolik z nich by na hypotéku dosáhlo teď. Cílem ČNB je ochránit lidi před případnou ekonomickou krizí, kdy by mohli přijít o práci.

Související obsah


 

"Aby se příliš velkou hypotékou nedostali do dluhové pasti, v době, kdy se jí nebude tak dobře dařit nebo kdy výrazněji vzrostou úrokové sazby. Tato opatření mají za cíl chránit i prostředky daňových poplatníků před tím, aby museli být v případné finanční krizi použity na záchranu bank," uvedla Markéta Fišerová, mluvčí České národní banky. 

Podle ekonomů ale hypotéka nemusí být ideálním řešením. "Spousta lidí si myslí, že je to jakýsi klíč ke štěstí, že budou mít lepší život, když budou mít svůj vlastní byt, svůj vlastní domek. Nemyslím si, že tomu tak je, protože zároveň ti lidé se uchylují do leckdy třicetiletého zadlužení, což je pak koule u nohy, pokud třeba dlouhodobě onemocní nebo přijdou o zaměstnání," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

ČNB začala zpřísňovat pravidla pro poskytování hypoték od dubna 2017, od té doby musíte mít alespoň 20 % ceny bytu nebo domu našetřeno. Jen vybraným stačí mít našetřeno 10 %.

reg/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz