Nemocnice

Bulovka rozdala kšefty za 800 milionů bez soutěže. I pro příbuzné

Bulovka rozdala kšefty za 800 milionů bez soutěže. I pro příbuzné
Zdroj: Mediafax

Pražská Nemocnice Na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za 800 milionů korun. Šlo o nákupy léků a ortopedických pomůcek. Ukázal to audit, který nařídilo ministerstvo zdravotnictví.

Bulovka neefektivně hospodařila v době, kdy ji vedla exředitelka Andrea Vrbovská, která nyní čelí obvinění z manipulace zakázek v kauze lobbisty Tomáše Horáčka. Kontrolu nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch letos v březnu poté, co Vrbovskou odvolal z funkce.

Dokument, který má k dispozici redakce portálu idnes.cz, ukázala i na pochybení v nákupu zdravotnických pomůcek. Společnost Germeditec, kterou vlastní syn ortopeda Pavla Dungla, získala bez soutěže zakázky za téměř 14 milionů korun.

Bez výběrového řízení také Bulovka nakoupila léky za 792 milionů korun. Nejvíce jich získala od společnosti Gilead Sciences (za 390 milionů). Zároveň nemocnice nakoupila léky za téměř 40 milionů korun na základě neplatných smluv. Objednávky zveřejnila v neúplném znění.

Související obsah

Bývalá ředitelka Vrbovská čelí trstnímu stíhání kvůli zakázkám pro První chráněnou dílnu. Firma je dostávala v tendrech, do kterých se nikdo další nepřihlásil. Zároveň některé zakázky vykonávala na základě ústní dohody, aniž by byla uzavřena písemná smlouva.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz