Homosexualita

Sňatky homosexuálů šly stranou, poslanci se hádali o sportu

Sňatky homosexuálů šly stranou, poslanci se hádali o sportu
Zdroj: Profimedia

Sněmovna se měla ve středu v prvním čtení zabývat sňatky párů stejného pohlaví. Zároveň měla projednávat i zcela protichůdnou novelu, a to aby bylo manželství mezi mužem a ženou zakotveno v Ústavě. Místo toho se ale poslanci hádali o podpoře sportu.

Gayové a lesbičky si od včerejšího dne hodně slibovali, desítky se jich vypravily přímo do Sněmovny. Jenže se nedočkali. Poslanci se zdrželi diskuzí o případu Zdeňka Ondráčka, kterého nakonec nevydali k trestnímu stíhání kvůli tomu, že prezidentského kandidáta Michala Horáčka označil za estébáka. Dlouhou dobu se také věnovali podpoře sportu.

Homosexuálové si tak na další jednání budou muset nejspíš počkat až do poloviny listopadu. Ani v jednotlivých politických stranách ale nepanuje na téma manželství osob stejného pohlaví shoda. Většina poslaneckých klubů proto nechala svým členům při hlasování volnou ruku.

"Ten návrh ani není žádným zájmem homosexuální menšiny, která je ve společnosti, ale je to opravdu agenda dnešních neomarxistů, kteří se nám pokouší měnit společnost," myslí si Marek Benda z ODS. "U nás část poslanců podepsala návrh na sňatky homosexuálů či adopce homosexuály. Já sám za sebe a nějakých pět šest kolegů budeme hlasovat pro tento návrh," řekl sociální demokrat Jan Chvojka.

Související obsah

Pro sňatky stejnopohlavních párů jsou jako celek jen Piráti. Naopak podle SPD je současný systém registrovaného partnerství dostatečný. A proti změnám jsou i lidovci. "My se domníváme, že hodnota manželství by měla být zachována v tom současném stavu - tedy manželství jako svazek muže a ženy," vysvětlil Marek Výborný z KDU-ČSL.

Registrovaní partneři nemají stejná práva jako manželé. Po svatbě například nevzniká automaticky společné jmění. Pokud chtějí mít stejné příjmení, musejí o to speciálně zažádat. Nemají také nárok na vdovský či vdovecký důchod a nemohou si společně osvojit dítě. Nemohou si dokonce osvojit ani biologické dítě svého partnera.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom/Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz