Olej

Jak na hořící olej při smažení? Hlavně jej nehasit vodou!

Blíží se Vánoce, a to znamená také smažení kapra nebo řízků. Dávejte si ale pozor na hořící olej na pánvi. Hasiči se totiž setkávají s tím, že lidé hasí oheň vodou, což plameny ještě zvětší. Podobný případ se stal i v Heřmanově Městci u Chrudimi – žena chtěla požár zkrotit suchou dekou.

Voda hasí leccos, jen ne rozpálený olej. Jediný šálek způsobí plameny vysoké jako dvě patra. O digestoř se plameny pokaždé zlomí a zamíří přesně k Vám. Ve většině případů zasáhnou hlavu a horní polovinu těla. “Může dojít k inhalačnímu traumatu, otoku dýchacích cest a dušení,“ popsal mluvčí zdravotnické záchranné služby Aleš Malý.


Žena, která žádá pomoc, se správně snažila požár udusit, ale nesprávným materiálem. Suchá deka by totiž dokázala ve vteřině vzplát. “Důležité je zamezit přístupu vzduchu. Nejefektivnější je použit navlhčenou utěrku nebo pokličku,“ poradila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Související obsah


Blíží se konec roku a ve statisících domácností se bude co nevidět smažit vánoční kapr nebo řízek. Riziko požárů tak strmě stoupá. “Často se stává, že ženy zavolají první manželovi a manžel z jiného místa nám volá na tísňovou linku, že u nich doma se děje mimořádná událost,“ popsala operátorka tísňové linky Barbora Badalcová. Pokud se už člověk popálí, je důležité ránu chladit a přiškvařené oblečení nestrhávat.
 

Petr Brzek, rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz