Zajímavosti

Záhada vyřešena! Vědci konečně zjistili, odkud přiletěla Oumuamua

Záhada vyřešena! Vědci konečně zjistili, odkud přiletěla Oumuamua
Zdroj: Profimedia

Američtí vědci nejspíš rozluštili původ záhadného vesmírného tělesa ve tvaru doutníku. Oumuamua k nám podle expertů z Arizonské státní univerzity přiletěla z jiného planetárního systému. Objekt se pravděpodobně odlomil od planetky podobné Plutu.

Vesmírný objekt Oumuamua astronomové poprvé zachytili v říjnu 2019 nad Havají. Název v překladu znamená "posel". Kvůli jeho doutníkovému tvaru se okamžitě roztočilo kolo spekulací.

Nejprve se mluvilo o kosmické lodi, to ale vědci okamžitě zavrhli kvůli nedostatku důkazů. Letos v únoru začal Avi Loebla z Harvardovy univerzity tvrdit, že se jednalo o sondu mimozemšťanů. Jeho kolegové se mu za to vysmáli. S přesvědčivějším vysvětlením teď přišli experti z Arizonské státní univerzity, upozornil portál Space.

Mají za to, že objekt do Sluneční soustavy přiletěl z jiného planetárního systému. Tvoří ho zmrzlý dusík stejně jako povrch Pluta. Podle vědců se tak těleso mohlo odlomit od podobné planetky. 

Související obsah

"Oumuamuu nejspíš vystřelila z povrchu planetky podobné Plutu mimo naši sluneční soustavu s rážka s jiným vesmírným objektem. Myslíme si, že se to stalo před půl miliardou let. Srážka těleso poslala směrem k Zemi," řekl zmíněnému webu spoluautor studie Steven Desch.

Podle vědců nebyla Oumuamua při vstupu do Sluneční soustavy zploštělá, energie ze Slunce ji ale připravila až o 95 procent objemu. Opustit naši soustavu má zhruba v roce 2040. Výzkum bude ještě pokračovat.

Rozdíl mezi předpokládanou a skutečnou trajektorií vesmírného doutníku Oumuamua:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz