Lék

Úřad varuje před nebezpečnými léky! Tyto prášky nepolykejte

Úřad varuje před nebezpečnými léky! Tyto prášky nepolykejte
Zdroj: Thinkstockphotos

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před léky Modafinil, Modvigil, Waklert a Artvigil. Jejich další prodej v Česku Ústav zakázal. Léky, které nabízí jeden dovozce prostřednictvím eshopu, nejsou v Česku registrovány a prodejce k jejich dovozu nemá oprávnění.

Na to, že jsou prostřednictvím eshopu v Česku prodávány nezákonně dovážené léky, zjistil sám SÚKL při pravidelné kontrole internetových obchodů. Jde o léčiva Modafinil, Modvigil, Waklert a Artvigil vyráběné společností Sun Pharma a HAB Pharmaceutical.

SÚKL teď před nimi důrazně varuje. "Léčivé přípravky Modafinil, Modvigil, Waklert, Artvigil nesmí být nadále uváděny do oběhu, jelikož nesplňují zákonné požadavky na původ a není zajištěna jejich jakost, účinnost a bezpečnost podle právních předpisů platných v České republice. Jedná se o nelegální, neregistrované léčivé přípravky, neodpovídající požadavkům zákona o léčivech," uvedl Ústav na svém webu.

Podle Ústavu se na výrobě a distribuci léků podílely společnosti, které k tomu vůbec nemají oprávnění. Proto zahájil s prodejcem přestupkové řízení a vydal předběžné opatření, které nařizuje společnosti, aby se dalšího nabízení a prodeje léků zdržela.

Stránka, která léky nabízela, ještě v pondělí večer byla v provozu. Podle popisu na webu prodejce je modafinil látkou, která snižuje únavu, pomáhá udržovat bdělost a zlepšuje paměť a náladu. Tvrdí, že léčivo se prodává ve 20 zemích světa a na trhu je už 17 let.

V roce 2010 ale SÚKL vydal o modafinilu zprávu odkazující na Evropskou lékovou agenturu, která přišla se závěry, že přínosy léčby tímto lékem převažují rizika jen v případě léčby narkolepsie, na což byl modafinil původně vyvinut.

Prodejce přiznává modafinilu i vedlejší účinky, a to v podobě úzkostí, závratí, bolestí hlavy, nevolnosti či narušení spánku. Mohou se projevit i v závažnější formě změn nálad, neklidu, zmatenosti, depresí či dokonce halucinací. Zaznamenány byly i alergické reakce v podobě puchýřů či vyrážek.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEBEZPEČNÝ TREND: Těhotná žena snědla po porodu vlastní placentu. Dnes toho hořce lituje!

FOTO JEN PRO OTRLÉ: Lékař mu předepsal léky. Po jejich užití malém přišel o život a takhle dopadl!

Léky na bolest ničí žaludek! Jak si od bolesti ulevit jinak?
Pozor! Některé léky mohou zhoršovat zrak

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz