Ústavní soud

Neplatil výživné, ale řidičák dostal zpět! Děti šly k Ústavnímu soudu

Sedm let neplatil alimenty na své dvě děti. Soud mu v rámci exekuce sebral řidičák. Když děti dosáhly dospělosti, tak Okresní soud v Písku rozhodl o vrácení průkazu, přestože muž dluh nesplatil. Za děti se postavil až Ústavní soud.

Otec, který na své děti v průběhu let nevyplatit téměř 150 tisíc korun, se k řidičskému průkazu nedostane. "Zastavení exekuce pozastavením řidičského oprávnění povinného z důvodu nabytí zletilosti oprávněnými, kteří se domáhají vymožení nedoplatku na výživném za dobu jejich nezletilosti, tak představuje porušení jejich práva na soudní ochranu a též práva na zvláštní ochranu dětí a mladistvých," sdělil Ústavní soud v čele se soudkyní Kateřinou Šimáčkovou a zrušil veškerá dřívější usnesení o navrácení průkazu.


Podle píseckého soudu bylo zadržení řidičáku dále zbytečné, protože obě děti dosáhly plnoletosti a odpadla tak podmínka pro exekuci. S tímto rozhodnutí souzněl i českobudějovický Krajský soud a rovněž Nejvyšší soud.


Podle ústavního senátu je ale zadržení řidičáku donucovacím prostředkem, který je určený pro vymáhání výživného. A po dosažení zletilosti dětí se dluh nemění - pořád se jedná o nedoplatek alimentů. "Je nepřípustné, aby dítě do dospělosti vstupovalo s dluhy, které mohou mít rdousivý účinek," doplnil Ústavní soud.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ústavní soud

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz