Igor Korobov

Zemřel muž, který měl nařídit otravu Skripala. Bylo mu 62 let

Zemřel muž, který měl nařídit otravu Skripala. Bylo mu 62 let
Zdroj: Ministry of Defence of the Russian Federation

Zemřel šéf ruské vojenské rozvědky GRU Igor Korobov. Británie ho viní z útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Podle ministerstva obrany trpěl vážnou nemocí. Bylo mu 62 let.

Igor Korobov zemřel po dlouhé těžké nemoci ve středu, informovalo ruské ministerstvo obrany. Že je vážně nemocný, oznámil Korobov několik dní poté, co propukl skandál okolo jeho dvou agentů spojovaných s otravou bývalého agenta Sergeje Skripala v Salisbury jedem novičok. Putin svého generála podle agentury Reuters za tuto operaci kritizoval. Korobov se později neobjevil na oslavách 100 let GRU v Moskvě.

Podle Nizozemí stojí rozvědka za hackerským útokem proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Spojené státy zase tvrdí, že GRU stojí za pokusem o ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016. Rusko všechna tato obvinění odmítá.

Související obsah

Korobov stál v čele rozvědky od roku 2016. Ministerstvo obrany ho označilo za báječného člověka, věrného syna Ruska a patriota vlasti. I jeho předchůdce zemřel ještě ve funkci.

GRU byla založena rok po bolševické revoluci v roce 1918. Je jednou ze tří hlavních ruských zpravodajských agentur. Korobov je druhým velitelem v řadě, který zemřel ve funkci. Jeho předchůcde Igor Sergun zemřel 3. ledna na své dače u Moskvy na srdeční selhání. Podle soukromé americké zpravodajské agentury Stratfor ale zemřel už o dva dny dříve v Libanonu a Američané jeho smrt spojovali s mocenským bojem mezi ruskými zpravodajskými službami GRU a FSB.
 

VIDEO: Reportáž o kauze Skripal

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz