Zoo

Zoo ve Dvoře Králové slaví! Mají tam nové nosorožce. GALERIE

Na návštěvníky královédvorské zoo čekají hned dva nosorožčí přírůstky! Teprve před dvěma dny se tam narodilo mládě ohroženého nosorožce černého. Aby toho nebylo málo, přicestovala do zoologické zahrady i samice nosorožce bílého - Jabulina.

Jméno roztomilého samečka nosorožce černého ještě známé není, díky němu se však skupina ohrožených černých nosorožců rozrostla na 19 jedinců.


"V neděli narozené mládě je už 46. nosorožcem černým, který u nás přišel na svět“ řekl ředitel Přemysl Rabas. „I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ doplnil Rabas.


Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. Samice Maisha v minulosti přivedla na svět bezproblémově už dvě mláďata. To nynější váží 41 kilo a je proto jedním z největších mláďat, které zoo ve Dvoře Králové kdy měla.

Související obsah


"Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři," řekl zoolog Jiří Hrubý s tím, že zatím tráví čas s matkou ve vnitřní ubikaci a ven by se mohli dostat po Novém roce.


Jen den po narození malého samečka přivezlo velké nákladní auto do zoo dalšího nosorožce - tentokrát šlo 17letou samici nosorožce bílého jižního, která se pyšní jménem Jabulina a váží dvě tuny. Také proto ji musel přenést jeřáb, který běžně na stavbách zvedá traverzy.


Do Dvora Králové Jabulinu přivezli, aby se mohla množit. Až doteď jí byl domovem 1600 kilometrů vzdálený francouzský Montpelier. Jenže se svým francouzským druhem si nesedla, a tak všichni doufají, že s tím českým to bude jiné.

Související obsah


Pytláci kvůli rohům decimují zvířecí stavy po desetitisících a zatímco se bílí jižní nosorožci drží, jejich příbuzní severní nejspíš zmizí z mapy světa úplně. Na jaře uhynul poslední samec Sudán a zbývají už jen dvě samice. Obě žijí v Kenii a patří královédvorské zoo.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz