Zákaz vstupu

Lesníci bojují proti krádežím stromků. Přibývají zákazy vstupů

Štědrý den je téměř za dveřmi. Pro lesníky to znamená, že nastal čas, kdy hlídají mladé vysazené stromky. Každý rok totiž do lesů míří tisíce zlodějů, kteří chtějí za nákup vánočního stromečku ušetřit. Riskují tak ostudu a vysokou pokutu.

Valašské Meziříčí je jedním z měst, které vytáhlo do boje s předvánočními zloději. Desítky cedulí tam zakazují vstup do městských lesů. Kdo neuposlechne, dostane patnáctitisícovou pokutu.

"S tím máme velmi dobré zkušenosti, a jak se říká, toho ´lesního pichu´ nám hodně ubylo," prozradil TV Nova ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Marek Netolička.

Zloději přitom dokážou během pár minut odvézt desítky stromů. To před časem poznali třeba nedaleko Vacenovic na Hodonínsku.

Malé jehličnany chrání i speciální chemický postřik. Je takřka jisté, že pod takovým stromkem si na Štědrý večer nikdo dárky nerozbalí.

Související obsah

"Reaguje na teplo a v případě, že ten ukradený stromek vezmete do tepla, tak se line velmi silný zápach," upozornil Milan Orálek z ČSOP Valašské Meziříčí.

Boj se zloději vyhlásily i Lesy České republiky. Ve státních lesích posílily hlídky a stromkům, které by se mohly zlodějům líbit, prostřihují koruny, aby se tak snížila jejich estetická hodnota.

Krádežím se ale stoprocentně zabránit nedá. O to kurióznější bývají vysvětlení zlodějů.

Související obsah

"Chytili jsme jednoho staršího boubelatého pána, který nesl krásnou jedličku a v ruce měl obstarožní pilku. Když jsme na něho udeřili, kde ji uřezal, tak říkal, že to našel, že to není jeho," prozradil Netolička.

Krádež za pokutu ve výši 15 tisíc se rozhodně nevyplatí. Naopak - zloděje to vyjde stejně, jako kdyby nakoupil vánoční stromky pro všechny sousedy z paneláku.

vbo, Petr Zapletal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz