Vedoucí

Skautský vedoucí zneužil desítky dětí. Chce na svobodu dřív!

Jeden ze dvou aktérů největší pedofilní kauzy v dějinách Česka žádá o podmínečné propuštění. Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl si měl za zneužití 39 chlapců odpykat 10 let vězení. Na svobodu ale chce po sedmi letech. O jeho žádosti má rozhodovat brněnský okresní soud.

Martin Mertl a Milan Machát měli být jako vedoucí skautského oddílu morálními vzory malých chlapců. Místo toho řadu z nich čtyři roky sexuálně zneužívali. Soud jim prokázal 39 znásilněných dětí, za což měli strávit deset let ve vězení.

"On to bral jako nutné zlo, prostě že jim musí po****t, že to teda vydrží, aby měl od nich pokoj," popsala už dříve matka jednoho ze zneužívaných chlapců.

Po 7 letech za mřížemi mají za sebou dvě třetiny trestu. Mertl nedávno požádal o podmínečné propuštění. "Když jednou dostal vyměřený trest o nějaké délce, určitě by si ho měl odpykat. Mně ten trest připadal za to, co provedl, dost nízký," dodala matka zneužívaného chlapce.

Mertl si trest odpykává v Kuřimi na Brněnsku. Tam se příští týden rozhodne, jestli si dřívější propuštění zaslouží. Mertl s Machátem během trestu také podstoupili sexuologickou léčbu a dalších deset let nesmějí pracovat s dětmi.

Někteří z chlapců si ale následky jeho činů ponesou po zbytek života. "Je pod stálým dohledem psychiatra, do smrti už bude pod léky. Musel přerušit studium na střední škole, docházelo tam k ošklivé šikaně právě kvůli tomuto případu," přiznala matka znásilněného chlapce.

Podle soudu i podle státního zástupce mohlo být znásilněných dětí víc než 39. Mnoho z nich se ale z fotografií nalezených v počítačích Mertla a Macháta nepodařilo identifikovat. "Nepodařilo se skutečně prokázat celkové množství poškozených osob," sdělil tehdy státní zástupce František Stibor.

Martin Kočárek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz