Zajímavosti

Odhalili nejčastější předsevzetí Čechů. Je mezi nimi i to vaše?

Každý druhý Čech si dává novoroční předsevzetí, alespoň podle průzkumu společnosti Sanep. Nejčastěji chceme v novém roce zhubnout a lépe šetřit peníze. Více než třem čtvrtinám z nás se to ale nepodaří splnit.

Nový rok, nový začátek. Předsevzetí si letos dalo více než padesát procent Čechů. Většinou na konci roku bilancují a chtějí něco změnit.

"Češi si hodně dávají předsevzetí, ale měli bychom si uvědomit, že práce na sobě je práce na celý život, nejen na nový rok," říká psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Podle průzkumu patří mezi nejčastější předsevzetí Čechů, že chtějí zhubnout, zlepšit životosprávu nebo jíst zdravě. Obezita je v Česku velkým strašákem. V Evropě patříme mezi národy s největším počtem lidí s nadváhou. Podle statistik ji má každý druhý.

"Určitě je dobrá úprava stravy a režimu, skladby potravin, je dobré zvýšit pohybovou aktivitu a mít přípravek, který pomůže s redukcí," říká nutriční specialista Karel Bojda.
 

Související obsah

Nadváze navíc napomáhá kouření nebo pití alkoholu. I to jsou časté zlozvyky, které mají Češi s novým rokem chuť změnit. Chtějí také víc šetřit, věnovat se rodině nebo si najít nový vztah. Odborníci jsou ale k předsevzetím skeptičtí. "Předsevzetí nedodržíme, neboť si je dáváme najednou v euforii," vysvětluje Mrkvicová.

Napovídá tomu i průzkum. Podle něj se novoroční změny daří plnit jen necelé čtvrtině lidí. Prý je to i kvůli tomu, že si předsevzetí dáváme víc najednou. Odborníci proto radí dělat malé změny v průběhu celého roku.

Jan Socha/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz