Korupce

Korupce na nejvyšších místech: Podnikatel Kočner řídil celou zemi

Korupce na nejvyšších místech: Podnikatel Kočner řídil celou zemi
Zdroj: tvnoviny.sk

V trezoru slovenského podnikatele Mariana Kočnera se našla nahrávka, na které komunikuje s bývalým generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou. Podle Denníku N tak prokuraturu na Slovensku neřídil Trnka, ale právě kontroverzní podnikatel.

Marian Kočner si měl nahrát tehdejšího generálního prokurátora Dobroslava Trnku, jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Existenci nahrávky potvrdil šéf policejního sboru Milan Lučanský. Informaci přinesl web topky.sk.

"Byla získána vyšetřovacím týmem Kuciak a momentálně se nachází na generální prokuratuře, kde se rozhodne, kdo se tím bude zabývat, kdo povede vyšetřování," řekl na tiskové konferenci Lučanský.

"Z rozhovoru má být zřejmé, že pan Kočner korupčně ovlivňoval trestní řízení vedená na Slovensku. Vyšetřovatel mi zatím přepis rozhovoru odmítl poskytnout, což respektuji, protože k vyšetřovateli, doktoru Juhásovi, máme absolutní důvěru," potvrdil Denníku N právník Roman Kvasnica. Ten zastupuje Zlatici Kušnírovou, matku Kuciakovy snoubenky Martiny.

Nahrávka má dokazovat korupci nejen mezi prokurátorem Trnkou a podnikatelem Kočnerem, ale i korupci poslanců Národní rady při jeho volbě. Dobroslav Trnka měl údajně vzít úplatek za to, že propustí Jozefa Majského z vazby. Ten byl obviněn za údajné tunelování nebankovních společností Horizont Slovakia a BMG Invest.

Mluvit se má také například o kšeftování s nahrávkami v kauze Gorila. Kontroverzní podnikatel má s Trnkou hovořit jako nadřízený a chovat se k němu arogantně a povýšenecky. Bývalý prokurátor však fakt, že by někdy vzal od Kočnera úplatek, popírá. Jak vyšetřovatelé nahrávku získali, zatím není jasné.

Jméno podnikatele Mariána Kočnera je na Slovensku spojováno s celou řadou kauz, z nichž kvůli jedné sedí nyní ve vazbě. Policie ho totiž společně s bývalým ředitelem slovenské televize Markíza Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek za zhruba 1,8 milionů korun.

Související obsah

Právě kvůli televizi Markíza se dostal Kočner do povědomí veřejnosti. V roce 1998 se pokusil o převzetí televize pomocí své bezpečnostní agentury Gamatex. Důvodem byly blížící se parlamentní volby.

Vyšetřovatelé vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové pracují také s verzí, že by s ní mohl mít něco společného právě podnikatel Marian Kočner. Žádné obvinění ale zatím nepadlo. Kuciak byl se svou snoubenkou zavražděn minulý rok 21. února v jejich domě v obci Veľká Mača.

pan, TN.cz

K tématu Korupce

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz