Vyšetřování

Podivná těžba kamení v Lánské oboře. O případ se zajímá policie

Policie vyšetřuje případ kamenolomu v Lánské oboře. Podle zjištění Mladé Fronty Dnes se zajímá o to, jak se v chráněné oblasti kámen těžil a jak s ním vedení Lán obchodovalo. Šéf Lánské obory Miloš Balák i manažer kladenské firmy Energie, která kámen koupila, jsou stíháni kvůli stamilionové zakázce na zpevnění lánské vodní nádrže. Nadřízeným Baláka a tím, kdo ho do funkce dosadil, je hradní kancléř Vratislav Mynář.

Sporná stamilionová zakázka se týkala zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Byl k ní potřeba kámen. Podle deníku zpevnění přitom nebylo vůbec nutné. Stíháni jsou šéf Lánské obory Miloš Balák i manažer firmy Energie, která soutěž vyhrála.

"Vím, že veškeré zakázky, které jsou v Lesní správě Lány, jsou v souladu se zákonem a veškerou legislativou, která platí v České republice," uvedl kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Podle novin se policie zajímá také o to, za jakých okolností se v lánské oboře, tedy v chráněné krajinné oblasti, kámen ve velkém těžil.

Související obsah

"Dokládají to právě odposlechy, na kterých se rozebírá i kámen. Manažer stavební firmy Energie se na nich svěřuje, jak manipuluje projekt, aby mohl být použit místní lánský kámen, který bude mít pod kontrolou stavební firma Energie," popsal novinář MF Dnes Lukáš Valášek.

Vyšetřování případu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, podle které ale není věc možné komentovat.

Šéf Lán podle MF Dnes firmě přiklepl těžbu za méně než čtvrtinu běžné prodejní ceny. Za třicet tisíc tun kamení firma zaplatila necelé dva miliony korun. Hrad ale argumentuje tím, že levný byl právě proto, že si ho firma musela sama nadrtit nebo roztřídit.

Související obsah

"My jsme neprodávali kámen, ale kamenivo. To znamená, že jsme prodávali masiv před tou celou operací té těžby a vzniku toho kamene. Všechny operace a náklady, které s tím byly spojené, hradil ten, kdo ten kámen těžil," komentoval šéf Lán Miloš Balák.

Nic z toho ale podle deníku ve smlouvách zahrnuto není. Podle Baláka zpevnění břehů nádrže doporučila CHKO Křivoklátsko. Jeho nadřízený Vratislav Mynář podal kvůli článku žalobu.

pan, Linda Nguyenova, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz