Speciál o hubnutí

Vytrvalost i správná strava: Takhle se snadno vyhnete jojo efektu

Vytrvalost i správná strava: Takhle se snadno vyhnete jojo efektu
Zdroj: Profimedia

Jojo efekt znamená opakované nabrání hmotnosti po cíleném hubnutí. Zpravidla člověk však nabere více, než zhubnul. Stane se tak zejména, pokud se po dietě vrátíte k nezdravému způsobu života, ale i z jiných důvodů. Jak se mu vyhnout?

Jojo efekt je, poté co zhubnete, bohužel velmi častý. Projevuje se tak, že po shození přebytečných kil, je zase v krátkosti naberete zpátky a mnohdy dvojnásobně. Když už pracujete na vysněné postavě, je vždycky nutné přemýšlet dopředu, jelikož proměnit se z Twiggy v korpulentní ženu přece není žádoucí. K tomu, aby se tak nestalo, je potřeba dodržovat následující pravidla.


Před tím, než jste začali s drilem, jste byli logicky zvyklí na nějakou stravu, kterou jste posléze byli nuceni změnit. Vaše strava musela obsahovat vyvážený počet vlákniny (sušené ovoce, mandle, jablka, hrušky), sacharidů (těstoviny, pečivo, brambory) i bílkovin (maso, vejce). Tedy pravděpodobně něco úplně jiného než předtím. Poté, co člověk zhubne, má tendenci si jídelníček pozvolna přetvářet do původní podoby.


Související obsah


Tělo si ale na dietní stravu zvyklo, tudíž když se začnete cpát, bude si myslet, že ho zase čekají horší časy. Začne si tedy tvořit jakési zásoby. Ty se vám budou v těle ukládat a najednou jste zpět na váze jako předtím anebo ještě hůř, máte daleko více kilo, než během obézního období. Za předpokladu, že se chcete jojo efektu vyhnout, stravujte se pořád stejně jako při dietě. To je základní pravidlo.

To, že jste konečně takoví, jací jste chtěli být, by vám nemělo otevřít cestu k večernímu přecpávání. Cvičení můžete lehce omezit, jelikož při hubnutí hlavní roli bude hrát vždycky jídelníček, ale vysedávání na gauči vám nepřidá, takže cvičení nerušte úplně. Jestli vás nebaví, zredukujte četnost pohybu na dvakrát až třikrát týdně. Hubnout se dá vytrvalostními sporty, ale udržet váhu a zejména vyformovat si postavu, vám pomůže posilování na vhodných strojích. Zpevnit hýždě si ale můžete i obyčejnými dřepy.


Související obsah


Dopřejte si určitě dostatek spánku, jelikož nedostatek vede k hladu, protože tělo je vyčerpané. Ideální je šest až osm hodin. Tak dlouhý spánek totiž udržuje nízkou hladinu kortizolu, což je hormon, kvůli kterému vám tukové zásoby narůstají. Je přece zdaleka nejlepší vypadat svěží, fit a hubení, než se probouzet s kruhy pod očima a tloustnout každým dnem.

han, TN.cz

K tématu Speciál o hubnutí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz