Speciál o hubnutí

Tělo se brání hubnutí svými triky. Když je známe, vyhrajeme!

Tělo se brání hubnutí svými triky. Když je známe, vyhrajeme!
Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří se pokoušejí zbavit se nadbytečných kilogramů, to rozhodně nemají lehké. Nejprve si musí srovnat v hlavě, jak toho chtějí dosáhnut, pak musí přemluvit své vnitřní „já“, že opravdu chtějí zhubnout. A nakonec ještě ke všemu čelí nástrahám vlastního těla, které si tukové polštáře brání. Podívejte se, jak mazaně.

Pokud člověk shazuje kila navíc, přinese mu to spoustu překvapení. A jedním z nich může být zjištění, že nastartovat hubnutí se neobejde bez aktivního odporu vlastního organismu.

Jak to vypadá? Docela jednoduše. Člověk třeba omezí konzumaci sladkostí i alkoholu, na polovinu zmenší objem příloh na talíři a… Ale za celý týden se čísla na osobní váze vůbec nezmění!

Související obsah

Tento zákeřný jev pak mnoha odhodlaným jejich úsilí zmaří. Slabší jedinci snadno uvěří tomuto poselství, které mnozí přečtou jako: „To hubnutí prostě nejde.“ Uvěřit falešné informaci je totiž snazší než poznání pravdy, že lidské tělo se jen přirozeně brání změně. A že to chce trpělivost, abychom takový odpor přemohli.

Organismu otylého člověka bylo do jisté míry příjemné být každý den zaplavován nadbytkem. A nemuset organizovat pomocné šiky, aby byly ve střehu pro případ nedostatku. V důsledku toho máme pomalejší metabolismus, proto si naše tělo ukládá zásoby o to šest.

Související obsah

A zrychlit metabolismus není záležitost na lusknutí prstů, mnohdy na to nestačí ani pomyslný týden. Můžeme si pomoci třeba tím, že kromě změny stravy také začneme dodržovat pitný režim (každý den vypijeme jeden až dva litry neslazené vody nebo čaje). Ale hlavně: obrníme se trpělivostí, protože víme, že organismu chvíli trvá, než se na hubnutí „nastartuje“.

Je také dobré vědět, že přemůžeme-li tělo na začátku a kila začnou jít dolů, není to výhra napořád. Organismus se znovu pokusí přesvědčit nás, že snaha hubnout „je marná“. Lidé, kteří se dokázali úspěšně zbavit několika desítek nadbytečných kilogramů, popisují jev, který by se dal označit jako přestávka.
 

Související obsah

V čem spočívá? Člověk už několik týdnů dodržuje racionální stravu, kila jdou pěkně dolů, ale najednou se hubnutí nečekaně a bez příčiny zastaví. Slabší povahy propadnou panice a možná právě v takové chvíli se na celé to hubnutí „vybodnou“.

A to byl přesně ten důvod, proč se naše tělo postaralo, že se hubnutí i přes naše nepolevující úsilí dočasně zastavilo. Když jsme na takové triky připraveni, neměly by nás zaskočit. K přechytrčení vlastního těla žádná kouzla nepotřebujeme – stačí nám docela obyčejná trpělivost.

Hubnutí s pomocí obleční? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz