TV Nova slaví 25 let

Rok 2010: Okresní přebor, smrt Smoljaka i vláda ODS, VV a TOP 09

Konaly se volby do Sněmovny, Senátu i obecních zastupitelstev. Tragédií skončila cesta polského prezidenta do Katyně a studenti si vyzkoušeli státní maturity. Připomeňte si, co se stalo v roce 2010.

Rok 2010 se nesl ve znamení voleb. Své zástupce jsme vybírali do Sněmovny, Senátu a obecních zastupitelstev. Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny se stala sociální demokracie, která získala 56 mandátů, následovaná ODS s 53 poslaneckými křesly.

Do sněmovních lavic usedli i dva nováčci, Věci Veřejné a TOP 09. Premiérem se nakonec stal předseda ODS Petr Nečas, který vytvořil koaliční vládu spolu s Věcmi veřejnými a TOP 09. Nový kabinet jmenoval prezident Klaus 13. července 2010. Ve Sněmovně koalice disponovala 118 hlasy. Předsedkyní dolní komory se stala, jako první žena v historii, Miroslava Němcová z ODS.

Výsledky sněmovních voleb spustily lavinu odchodů předsedů stran. Jako první oznámil rezignaci šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda, lidovci se totiž poprvé v historii do Sněmovny nedostali. Následoval ho předseda Strany zelených Ondřej Liška a šéf SPOZ Miloš Zeman, jejichž strany rovněž zůstaly před branami Sněmovny.

Související obsah

Ihned po zveřejnění výsledků oznámil svou demisi také předseda ČSSD Jiří Paroubek. Stal se tak prvním vítězem voleb v naší historii, který rezignoval ještě v den voleb. Své křeslo si neudržel ani předseda ODS Mirek Topolánek, který na funkci rezignoval už před volbami.

Změna nastala také v církvi. Novým pražským arcibiskupem se stal Dominik Duka, který vystřídal Miloslava Vlka.

Praha se v roce 2010 stala na 24 hodin geopolitickým středem světa. Na Pražském hradě se setkali americký prezident Barack Obama s ruskou hlavou státu Dmitrijem Medveděvem. Výsledkem byla dohoda o omezení počtu jaderných zbraní.

Neštěstím skončila cesta polského prezidenta Lecha Kaczynského, který letěl uctít památku obětí Katyňského masakru. Letoun při přistávacím manévru na smolenském letišti havaroval. Polsko tak přišlo o prezidenta s chotí, několik poslanců a senátorů a prakticky celé vedení armády.

Související obsah

Bouřlivý byl rok 2010 pro Korejský poloostrov. Severokorejská armáda vypálila na území Jižní Koreje až 200 dělostřeleckých granátů, které zasáhly několik budov. Jihokorejci střelbu opětovali.

Na podzim si středoškoláci vyzkoušeli nanečisto novou podobu státní maturity. Maturitní generálka nedopadla příliš uspokojivě, propadla třetina studentů. Podle ministra školství Dobeše ale nebyl důvod k panice a věřil, že naostro už bude výsledek lepší.

8. prosince se Česká republika probudila do celodenní stávky. Zaměstnanci státní správy tím chtěli dát najevo nesouhlas s plánovaným škrtem deseti procent ve výdajích na mzdy v příštím roce. Zavřela se tak část zdravotních zařízení, čtvrtina škol, úřady a některé knihovny a divadla. Podle odborů se do stávky zapojilo přes 100 tisíc lidí.

Úspěch zaznamenala na mistrovství světa česká hokejová reprezentace. Ve finále porazila Rusko 2:1 a odvezla si tak domů zlaté medaile.

Související obsah

Nevyhnuly se nám přírodní katastrofy. Sopečná činnost na Islandu ochromila téměř celý kontinent. Kvůli obřímu oblaku sopečného prachu nevzlétla letadla a na evropských letištích tak uvízly desetitisíce cestujících. Nad britskými ostrovy se nelétalo celých šest dní a svůj vzdušný prostor muselo nakonec uzavřít i Česko. Podle odhadů se ztráty leteckých společností vyšplhaly na 200 miliónů dolarů denně.

Rok 2010 přinesl i odchod slavných jmen. Zemřel režisér a scenárista Ladislav Smoljak, zpěvák Petr Muk a první český ombudsman Otakar Motejl.

Naopak na obrazovkách TV Nova se poprvé objevil seriál Dokonalý svět a divácky oblíbený Okresní přebor.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Píše se na Deník.cz