Rakovina

Výzkum ukázal, co neříkat lidem, kteří onemocní rakovinou

Výzkum ukázal, co neříkat lidem, kteří onemocní rakovinou
Zdroj: Thinkstockphotos

O lidech, kteří bojují s nádorovým onemocněním, se často říká, že jsou hrdinové, bojovníci, odvážní a neohrožení. Jenže velký průzkum mezi pacienty s rakovinou nyní odhalil, že jim podobná slova a obraty vadí, místo aby je povzbudily.

Britská dobročinná organizace Macmillan Cancer Support oslovila dvě tisícovky současných či bývalých onkologických pacientů a zjistila, že kromě již zmíněných výrazů jako hrdina či bojovník jim vadí i slovní spojení "trpící rakovinou" nebo slovo oběť.

Nazývat onemocnění rakovinou válkou nebo bitvou a říkat o těch, kdo nemoci podlehli, že prohráli svou bitvu či válku, je mezi pacienty také nepopulární obrat, píše BBC.

Tyto výrazy a obraty jsou nejčastěji k vidění v článcích v médiích a v příspěvcích na sociálních sítích, dodal výzkum. A co tedy říkat? Podle dotázaných je nejlepší použít citově nezabarvená slova pojmenovávající fakta - a je jedno, jestli je řeč o čerstvě diagnostikovaných pacientech, či těch, kteří už nemoci podlehli.

Svoji zkušenost popsala i sedmačtyřicetiletá Mandy Mahoneyová z Londýna. Sociální pracovnice dostala rakovinu prsu poprvé v roce 2011, od té doby se jí nemoc vrátila pětkrát. Teď už metastázuje a je neléčitelná.

Související obsah

"Myslím, že slovní zásoba spojená s rakovinou je hodně nabitá negativitou. A ty běžné popisy jako odvážlivec, bojovník či válečník, mohou především na čerstvě diagnostikované klást velké množství tlaku," vysvětluje Mandy.

Stejně tak jí vadí řeči o těch, kdo svůj boj s nemocí prohráli. "To totiž naznačuje, že ti lidé nebojovali, nebo to rovnou vzdali," zlobí se Mandy Mahoneyová.

"Nejsem odvážná ani inspirující, prostě se jen snažím využít čas, který mi zbývá, co nejlíp," doplňuje žena.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz