Speciál o hubnutí

Důsledky nadváhy na zdraví: Jaké nemoci vám hrozí?

Důsledky nadváhy na zdraví: Jaké nemoci vám hrozí?
Zdroj: isifa.com

Shodit nadbytečná kila bývá složité, ale při troše snahy a hlavně pevné vůli to jde. Být hubení byste neměli chtít být jen kvůli dobrému pocitu, ale i kvůli zdraví. Nadváha vám totiž může způsobit nejednu zdravotní komplikaci. Které to jsou?

Obezita není pro zdraví vůbec dobrá, proto by mělo být ve vašem zájmu, abyste třeba i pár kilo shodili. Hrozí vám totiž vysoký krevní tlak. Ten se dá vhodným jídelníčkem srazit. Ideální je omezit kávu, alkohol a tučná jídla. Obézní lidé mají také blíž k nádorovým onemocněním (tlustého střeva a konečníku, dělohy a vaječníků, žlučových cest…). To ale není zdaleka všechno.


Nepříjemná je i DNA. Vyznačuje se tím, že máte vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, která se ukládá v kloubech. Poškozené klouby se pak opotřebovávají ještě víc. U případu opravdu obézních žen je možná porucha cyklu nebo úplná ztráta menstruace. S hormonálními poruchami pak může souviset i nemožností počít dítě.


Související obsah


U lidí s pár kily navíc se mohou vyskytnout deprese. Existují takzvané deprese endogenní, které jsou způsobeny nedostatkem serotoninu, a pak ty ostatní, za které mohou ostatní. Když vám někdo bude neustále říkat, jak hrozně vypadáte, můžete mít serotoninu kolik chcete, ale mrzutá nálada se stejně dostaví. Konstantní smutek může opravdu vést k depresi.


Kdo žije s obézním partnerem ví, že jak těžké je, se vyspat, a to pro oba partnery. Lidé s nadváhou totiž často trpí nespavostí - spánkovou apnoe, při které dochází k občasné zástavě dechu. Tělo a mozek jsou tedy neustále v neklidu a druhý den je člověk opět unavený a vyčerpán. Postihuje obvykle věkovou kategorii mezi 40 – 60 lety. Častěji se jedná o muže.


Související obsah


Kvůli výše zmíněným slovům je dobré si postavu udržovat. Nejde o to se chorobně držet jídelníčku na míru, ale tak nějak se řídit zdravým rozumem. Hubení a fit se budete cítit daleko lépe, než když se budete doma přejídat na gauči a navíc předejdete nespočtu zdravotních komplikací. Nadváha opravdu jen znesnadňuje život, tak se dejte do běhu.

TN.cz

K tématu Speciál o hubnutí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz