Svatební dar

Williamovi a Kate zemřel dárek z Česka. Nikdy si ho nevyzvedli

Smutná zpráva přišla z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Hřebec, kterého dostal jako svatební dar britský královský pár William a Kate, uhynul. Podle informací z kladrubského hřebčína trpěl kůň rakovinou.

Starokladrubský hřebec Favory Alta XXI-30 Cambridge se narodil 15. května 2006. Letos by mu bylo třináct let. " Ve čtvrtek 24. ledna 2019 musel být z důvodu vážného neléčitelného onemocnění uspán," uvedl kladrubský hřebčín na svém webu.

"Bohužel měl nádorové onemocnění a musel být uspán," uvedl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek. 

Kůň byl svatebním darem britskému princi Williamovi a vévodkyni Kate. Pár přitom tehdy avizoval, že přivítá leccos, jen ne živé dary. I přesto se česká vláda rozhodla nadělit jim hřebce.

Související obsah

Diskuzi o tom, zda jde o vhodný dárek vyřešil až nejvyšší podkoní britského královského dvora. Ten se dokonce do Česka přijel osobně podívat. Novomanželé hřebce nakonec jako svatební dar přijali.

"Samozřejmě nepředpokládáme, že dopadneme jako kolegové na Slovensku, kteří darovali královně lipického hřebce, který tam stojí dodnes," doufal v roce 2011 tehdejší ředitel hřebčína Jan Höck. Nakonec si však novomanželé přáli, aby hřebec zůstal v péči právě kladrubského hřebčína.

Ačkoli byl nejslavnějším nechtěným dárkem, ošetřovatelé ho brali stejně jako jiného starokladrubáka. Hřebec však nedostal možnost oplodnit žádnou klisnu a zemřel tak bez potomka.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz