Myslivost

Myslivce z Lán (47) zabila vzácná nemoc, šíří se myším trusem

Myslivce z Lán (47) zabila vzácná nemoc, šíří se myším trusem
Zdroj: myslivost-lovectvi.cz

Na nepříliš známé onemocnění zemřel v roce 2016 myslivec z Lesní správy Lány Luboš Frank. Prokázalo se u něj totiž nakažení hantaviry, které přenášejí hlodavci. Za smrt manžela viní jeho žena právě státní organizaci. Celý případ proto skončil u soudu. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Nezvyklé téma má soudní líčení před Okresním soudem v Rakovníku. Hlavní roli v něm totiž hrají myši a jejich trus. Příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky v něm čelí žalobě manželky svého bývalého zaměstnance. Tím je právě Luboš Frank, který v lednu 2016 zemřel na nákazu hantaviry.

Jedná se o původce vážných onemocnění, které svým trusem přenáší právě myši. Sedmačtyřicetiletý Frank pracoval v lesní správě jako profesionální myslivec. V polovině ledna však musel k lékaři poté, co dostal vysoké horečky. Nemoc na první pohled připomínala akutní chřipku. Jeho stav se ale prudce zhoršoval a po několika dnech zemřel.

Smrt kolegy otřásla celou mysliveckou komunitou. Zájem vzbudila ale také mezi lékaři a odborníky. Ostravský státní Zdravotní ústav kvůli němu testoval na hantaviry všechny zaměstnance lánského podniku. Vědci z lesnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity zase začali v minulém roce společně s lékaři z ústavu zkoumat myši na území správy, píše server Aktuálně.cz.

Související obsah

Podle lékařů se však nikdo další nenakazil. Frank jako myslivec rozvážel krmivo divočákům, jelenům a další vysoké zvěři. Nejčastěji se proto u soudu mluvilo o tom, kolik je ve skladech obilnin a kukuřice myšího trusu.

"Ve skladištích krmiva hlodavci jsou, oborník má samozřejmě na rozvážení krmiva lidi, ale zejména během zimních víkendů dělníky nevolá. Nechce nechat zvířata strádat, tak rozváží sám," řekl portálu například vedoucí střediska myslivosti Lesní správy Lány Štěpán Stanický.

Související obsah

Nákaza hantaviry už se v Česku objevila. Jde ale o pár případů ročně a není zaznamenáno, že by některý skončil smrtí. U Luboše Franka se na příčinu úmrtí přišlo až po jeho smrti, píše zpravodajský portál.

Vdova zemřelého teď po Lesní správě Lány žádá odškodné 240 tisíc korun. K případu se ale všichni účastníci soudního řízení odmítli vyjádřit.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz