Chat

Češi flákají zabezpečení telefonů. Odborník poradil, co nepodcenit

Odborník na kybernetickou bezpečnost Petr Samek radil čtenářům, jak správně zabezpečit mobilní telefony. Češi totiž zabezpečení podle průzkumu Eurostatu příliš důsledně nedodržují. Samek radí třeba používat Virtuální privátní síť, když se z mobilu připojujete na veřejných wi-fi sítích k portálům, kterým předáváte citlivá data.

Používat virtuální privátní síť, přistupovat k instalaci nových aplikací s rozumem, ideálně mít dvoufázové ověření identity a používání dostatečně složitých hesel. To jsou rady, které dal čtenářům TN.cz odborník na kybernetickou bezpečnost Petr Samek. Čtenáři mu poslali doslova desítky dotazů.

Pokud jde o zabezpečení mobilních telefonů, z průzkumu Eurostatu vyšli Češi jako největší lajdáci. Až 67 % Čechů nikdy nezakázalo nebo neomezilo přístup ke svým osobním datům aplikaci instalované do mobilního telefonu.

S velkým "náskokem" tak skončili v této statistice na prvním místě. Druhý nejhorší výsledek vyšel ve výzkumu Eurostatu Bulharům, kde přístup k osobním datům u instalovaných aplikací nereguluje 49 % uživatelů. Průměr EU je přitom pouhých 28 %.

Některé aplikace přitom žádají o velmi citlivé přístupy – k vašim kontaktům, k ovládání mikrofonu a reproduktoru a dokonce fotoaparátu. Že se dá přístup omezit nebo zakázat, přitom Češi moc dobře vědí. Jen pro 5 % z oslovených to byla nová informace.

Všechny odpovědi Petra Samka najdete ZDE:

Češi přitom nic nepodceňují, pokud jde o instalaci antivirových programů do mobilních telefonů. Že si do telefonu nechalo nainstalovat nějaký antivirus, odpovědělo 34 % Čechů, průměr EU je přitom jen 15 %.

Související obsah

Samek studoval v 80. letech obor elektronické počítače na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Pracoval jako IT pracovník ve zdravotnictví. S kolegou začal po roce 1989 podnikat. Založil firmu CNS zaměřující se na vývoj softwaru, prodej a servis výpočetní techniky. V minulých letech s bezpečnostním softwarem společnost úspěšně expandovala i do USA a založila pobočku v americkém Pittsburghu.


 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz