Sucho

Experti se shodli: Kvůli suchu bude nutné zavést kontroly

Odborníci na životní prostředí se ve středu dohodli na tom, že v rámci boje proti suchu bude zapotřebí kontrolovat průmyslové podniky. Právě ty patří k největším odběratelům vody. Národní koalice pro boj se suchem se na tom shodla na středečním jednání ve Strakově akademii.

Nedostatek vody trápí v posledních letech nejen zemědělce, ale také obyvatele rodinných domků, kterým vyschly studny. Národní koalice pro boj se suchem dnes zasedla podruhé. Naposledy se sešla před půl rokem, mezitím proběhly desítky schůzek jednotlivých expertních týmů.

"Voda je naše národní bohatství a je to de facto nejdůležitější surovina, zdroj života. My máme velice konkrétní opatření, dlouhodobá opatření. A i když teď možná máme pocit, že máme tady obrovské množství sněhu, ale stále 21 % našeho území je postiženo půdním suchem," řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Největší spotřebu vody mají průmyslové podniky, proto se jednání zúčastnila i ministryně průmyslu. "Jedna z věcí je, že do všech stávajících projektů a výzev podpory podnikání zahrnujeme problematiku spotřeby vody, problematiku šetření vody, recyklace," vysvětluje ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Související obsah

Kromě toho také ministerstvo připravilo výzkumný projekt, který bude analyzovat jednotlivé průmyslové činnosti z hlediska spotřeby vody. Do expertní skupiny patří samozřejmě i rezort zemědělství.

"My se snažíme podporovat podniky, které se věnují živočišné výrobě, vrací do půdy organickou hmotu. Protože ta napomáhá zlepšování stavu půdy tak, aby zadrželo maximum vody," dodává ministr zemědělství Miroslav Toman (za ANO).

Ministerstvo životního prostředí za uplynulý rok a půl realizovalo 320 projektů, díky kterým se ke zdroji pitné vody dostalo 145 000 lidí. Jednalo se například o prohloubení studen nebo výstavbu nových vrtů, nebo také o zadržování dešťové vody. Schválené byly také stavby přehrady Skalička v Povodí Bečvy nebo Vlachovice na Zlínsku.

pan, Veronika Polášková, TN.cz

K tématu Sucho

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz