Zahraničí

Řešení migrační krize: Země Visegrádu chtějí platit Maroku

Země Visegrádské skupiny chtějí jako společný příspěvek k řešení migrační krize i s Německem finančně podporovat Maroko. Dohodli se na tom v Bratislavě.

Čtvrteční jednání čelných představitelů České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa se konalo v Bratislavě kvůli tomu, že právě Slovensko v současnosti zemím Visegrádské čtyřky předsedá. Zmíněné země si letos připomínají 30 let od příchodu svobody a demokracie a Německo slaví stejné výročí znovusjednocení.

Všichni zástupci těch pěti zmíněných států se během asi hodinu trvajícího oběda shodli na tom, že migrační krize by se měla řešit přímo v severní Africe - a proto se dohodli, že finančně pomůžou Maroku. Kancléřka Merkelová v souvislosti s tím zmínila, že cílem není migraci úplně zabránit, ale dostat ji pod kontrolu tak, aby si evropské státy mohly samy rozhodovat, komu na své území dovolí vstoupit.

Konkrétní podobu pomoci Maroku včetně celkové částky by zástupci zemí V4 a Německa rádi představili v horizontu několika příštích týdnů. Předcházet tomu bude zasedání expertních skupin jednotlivých států.

Tématem schůzky čtyř premiérů a Angely Merkelové dále byly třeba i blížící se Evropské volby, které podle všech zúčastněných jistě změní podobu Evropské unie, blížící se Brexit nebo evropský rozpočet. Účastníci setkání se také shodli na tom, že by měli pokračovat ve vzájemné úzké spolupráci, protože z ní ekonomicky všichni profitují.

Současné slovenské předsednictví V4 by měla podle plánů 1. července převzít až do června roku 2020 Česká republika.
 

Šimon Pilek, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz