Zabezpečení

Úřad nařídil opatření proti Huawei! Aplikace musí z mobilu zmizet

Úřad nařídil opatření proti Huawei! Aplikace musí z mobilu zmizet
Zdroj: Profimedia

Odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch nařídilo ministerstvo obrany. Jedná se o první opatření, které resort provedl v reakci na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. S informací přišel portál irozhlas.cz.

Vymazat ze služebních telefonů Huawei musí zaměstnanci ministerstva obrany software americké firmy. "Tento krok souvisí s doporučením kybernetického úřadu, na jehož základě nyní ministerstvo obrany, stejně jako jiné instituce, provádí analýzu rizik s cílem posílit bezpečnost informačních a komunikačních systémů," potvrdil portálu mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Zaměstnanci ministerstva údajně dostali podrobný manuál. Čtyřstránkový materiál obsahuje také to, jak zkontrolovat, že se aplikace skutečně smazala.

Proč se ministerstvo obrany aplikace zbavuje, zatím není jasné. Konkrétní nebyl ani mluvčí resortu. "Analýza rizik ještě není hotová. Takže zatím jediným – a možná dočasným, uvidíme, jak dopadne analýza rizik – konkrétním opatřením je nepoužívání dané aplikace na telefonech Huawei," uvedl Pejšek.

Související obsah

AirWatch je aplikace firmy VMware, kterou ministerstvo používá například pro zabezpečení přístupu z mobilních telefonů do některých služeb vnitřního informačního systému armády. Software totiž umožňuje ovládat služební telefony na dálku.

"Je to taková poměrně mocná pojistka. Překvapuje mě proto, že nařídili smazat zrovna toto," řekl portálu analytik a publicista Marian Kechlibar.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zabezpečení

Důležité Události

Píše se na Deník.cz