Frankfurt nad Mohanem

Čech tropil scénu na letišti kvůli předbíhání. Zatkli ho a svlékli

Čech tropil scénu na letišti kvůli předbíhání. Zatkli ho a svlékli
Zdroj: Profimedia

Závěr dovolené v Indonésii se Janu P. z Litoměřicka nevydařil. Při čekání na spoj na německém letišti jej zadržela policie a prožil si několik hodin hrůzy. Podle svých slov neměl možnost mluvit s českým konzulátem a policisté jej několikrát proti jeho vůli svlékli donaha. Se svým příběhem se svěřil redakci TN.cz.

Na dovolenou letěl pan Jan se svou partnerkou a čtyřletým synem. Při cestě domů na letišti ve Frankfurtu ale zjistili, že jejich let do Prahy je zrušený. A kvůli zdržení při odbavení nestihli ani následující let společnosti Lufthansa.


Situaci šli vyřešit k přepážce společnosti. Muž si vzal pořadový lístek a čekal, až na něj přijde řada. Nakonec se dostal k pracovnici pobočky a začal ji vysvětlovat své potíže. Najednou k přepážce přistoupil muž bez pořadového lístku, následovaný zahalenou ženou a bez vyzvání se jal pracovnici Lufthansy objasňovat své potíže.


"Velice jemně jsem se dotkl ramene dotyčného arabského muže a odstrčil jej. Nebyla v tom žádná intenzita, snad jen gesto, náznak a snaha, aby ten muž pochopil, že jsem teď na řadě já a moje rodina se svými problémy s cestováním na našich posledních čtyři sta kilometrech z celkového počtu dvaceti čtyř tisíc kilometrů," popsal Čech.

Související obsah


Situace se tím ovšem vyhrotila v hádku s pracovnicemi Lufthansy. Na místo dorazili policisté a začali incident řešit. Čechovi řekli, ať se posadí a počká na vyjasnění situace. Po určité chvíli se muži ale začalo chtít na záchod. Několikrát žádal policisty a povolení si odskočit, ti mu ale nevyhověli. Nakonec oznámil, že jde na toaletu a k záchodům vykročil.


"Následující okamžik mne zezadu strhli na zem a celá čtveřice mne zalehla a snažili se mi nasadit pouta. Byl jsem v pozici břichem a obličejem k podlaze. Nebránil jsem se, klečeli mi na nohách, hlavě, zádech a různými chvaty se jim nakonec podařilo mne spoutat s rukama za zády," popsal muž.


Redakce TN.cz požádala o vyjádření leteckou společnost Lufthansa. "Lufthansa může potvrdit, že pasažér u brány letu z Frankfurtu do Prahy se choval neukázněně vůči ostatním pasažérům a našim pracovníkům. Německá policie pasažéra zajistila," sdělil mluvčí společnosti Boris Ogursky. Další podrobnosti odmítl sdělit s odkazem na ochranu osobnosti.

Související obsah


Českého turistu policie odvedla do cely. Požádal o advokáta nebo kontakt na český konzulát. Ani jednoho se mu nedostalo. Poté, co odmítl test na alkohol, jej policisté násilím vysvlékli donaha a odešli. Šaty mu nechali na zemi.


Čech se oblekl a dále požadoval přítomnost advokáta nebo kontakt na konzulát, nic se však nedělo. Nevěděl, co je s jeho rodinou. Ve své bezmoci využil interkom v cele podle svých slov k tomu, aby policistům vynadal a přirovnal jejich praktiky k fungování totalitních režimů. Situace s násilným svlékáním se pak ještě dvakrát opakovala. Z oblečení mu dle jeho slov už zůstaly jenom cáry. Muž ve svých zoufalých projevech však nepolevoval, tak jej spoutali.


Po několika hodinách přišli jiní policisté. Po turistovi chtěli, aby vyplnil a podepsal předložený formulář. Tam již někdo vypsal kolonku s popisem provinění čísly příslušných paragrafů. O co se přesně jedná, ale neřekli, prý je to jen formalita. A jedinou možností, jak se dostat pryč, byl podpis formuláře. "A tak jsem tedy pod nátlakem učinil," konstatoval muž, přestože neměl znalost německého práva a na místě neměl žádné právní zastoupení.

Související obsah


Policie jej propustila v roztrhaných šatech. Vrátili mu i telefon, mohl tak zjistit stav své rodiny, která zatím musela odletět. Také se mu podařilo domluvit si náhradní let. Nakonec zjistil, co znamenají oba paragrafy - odpor vůči státní moci a útok na veřejného činitele.


Po návratu do České republiky vyhledal lékařskou pomoc. Kvůli bití při násilném svlékání musel mít zafixované koleno a lékaři také mu také předepsali nošení krčního límce.


Německá policie incident popisuje jinak. "Čtyřiačtyřicetiletý Čech zmeškal se svou rodinou spojovací let do Prahy a svou nespokojenost vyjádřil verbální agresí vůči zaměstnancům Deutsche Lufthansa. Při identifikaci se cestující několikrát pokusil získat zpět odevzdaný cestovní pas a vyhnout se úředním úkonům. V průběhu úkonů byl muž čím dál více agresívnější a policistům kladl fyzický odpor," sdělila pro TN.cz mluvčí spolkového policejního ředitelství frankfurtského letiště Julia Thielová. Potvrdila zahájení trestního řízení pro napadení úřední osoby.

Související obsah


Incidentem se již zabývá Velvyslanectví České republiky v Berlíně. To se snaží zjistit vyjádření německé strany, mimo jiné i toho, proč nebyl českému občanovi umožněný kontakt se zastupitelským úřadem.

"S ohledem na krátký čas od podání podnětu jsme doposud neobdrželi odpověď. Velvyslanectví ČR poskytlo a poskytuje dotyčnému konzulární pomoc, která zahrnuje například upozorňování místních orgánů na porušování práv českých občanů, poskytnutí informací v dané věci nebo zprostředkování právního zástupce v Německu," uvedl mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček. Záležitostí se podle něj bude zabývat německý soud.
 

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz