Zahraničí

Napětí roste! Humanitární pomoc "visí" na hranicích Venezuely

Napětí kolem humanitární pomoci Venezuele se vyostřuje. Prezident Maduro nařídil uzavření hraničních přechodů s Kolumbií, přes které mají balíky přijít. Při střetech s Národní gardou zemřeli dva lidé a dalších patnáct je zraněných. Opoziční lídr oznámil, že část pomoci už dorazila přes Brazílii.

Atmosféra znovu houstne. Armáda, dosud věrná prezidentovi Nicolási Madurovi, loajalitu ztrácí. Obyvatelé prosí vojáky, aby hranice s Kolumbií otevřeli. Zatímco jedni po nich hází slzný plyn a zatarasují cestu ohni, jiní ze svých postů dezertují. 

Přes sousední Kolumbii v sobotu mělo do Venezuely dorazit jídlo a léky. Pomoc zařídila opozice, která zároveň vyzvala k protestům. Maduro ale humanitární konvoje odmítá a na třech hraničních přechodech postavil barikády. Tvrdí, že do země už proudí pomoc z Moskvy.

"Do Venezuely dorazila důležitá zásilka léků. Sedm a půl tuny přišlo z Ruska a pomoc bude pokračovat nadále," řekl prezident Nicolás Maduro.

Související obsah

Opozice se mezitím snaží získat na svou stranu další vojáky. Semínko pochybností se mezi ně už možná podařilo zasít. Opoziční lídr Juan Guaidó tvrdí, že mu pomohli dostat se do Kolumbie. Od ledna má přitom zákaz vycestovat ze země.

"Sedm lidí zemřelo protože nedostali dialýzu. Tři sta tisíc Venezuelanů je odsouzeno k smrti, pokud humanitární pomoc nedorazí," uvedl Juan Guaidó.

Pětatřicetiletý Guaidó, kterého za dočasnou hlavu státu uznalo na padesát zemí včetně Česka, se v pátek na kolumbijské půdě zúčastnil koncertu na pomoc Venezuele. Na akci sponzorované britským miliardářem Richardem Bransonem vystoupilo přes třicet převážně latinskoamerických hudebníků. "Musíme pomoci těm, ke kterým se nedostává lékařská pomoc, těm, kteří hladoví," vysvětlil Branson.

Související obsah

Jeho cílem je za dva měsíce vybrat na pomoc v přepočtu dvě a čtvrt miliardy korun. Na druhé straně hranice se přitom sešli podporovatelé Madura, kteří stejně jako on věří, že zasílaná humanitární pomoc je jen zástěrkou maskující americkou vojenskou intervenci.

reg/Kristina Tůmová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz