Změna

Cenění balíků, účtenky i změna času! Tohle bude od března jinak

Cenění balíků, účtenky i změna času! Tohle bude od března jinak
Zdroj: TN.cz

Od 1. března se musíme připravit na řadu změn. Asi nejvýraznější z nich je nový způsob posílání balíků a jejich cenění, který zavádí Česká pošta. Změny se dotknou také EET, voleb nebo služebního zákona.

Posílání balíků

Česká pošta mění od března kategorizaci balíků. Cena za jejich poslání se nově nebude odvíjet od hmotnosti, ale určí se podle rozměrů. Balíky budou podle nejdelší strany rozděleny do kategorií S (do 35 cm), M (do 50 cm), L (do 100 cm) a XL (do 240 cm). Větší balíky pošta nepřijme.

Základní cena za nejmenší balík bude 89 korun, za největší zásilky si bude pošta účtovat až 359 korun. Několik korun můžete ušetřit, pokud zadáte data elektronicky. Podle jednoduchého výpočtu vyjde poslání balíku dráž, podle České pošty ale není nový způsob s tím původním úplně srovnatelný.

Změny v EET

Od března také začínají platit první změny v elektronické evidenci tržeb, které nařídil Ústavní soud. Obchodníci už nebudou muset vydávat účtenku s EET v případě, že zákazník zaplatí kartou. Na účtence už také nemusí být DIČ (daňový identifikátor) obchodníka.

Podívejte se na reportáž: 

Odevzdání daní

Na vyplnění daňového přiznání za rok 2018 máte ještě celý březen, odevzdat ho ale ze zákona musíte do konce měsíce. Protože poslední den vychází na neděli, můžete přiznání výjimečně doručit nejpozději do 1. dubna. V případě, že máte daňového poradce, se vás týká až termín 1. července.

Související obsah

Změna času

Březen je také tradičně měsícem, kdy se mění čas z tzv. zimního na letní. Střídání časů by se přitom mělo v zemích Evropské unie zrušit, a tak může být tato změna tou poslední vůbec. Hodinky si z 2:00 na 3:00 posuneme v noci z 30. na 31. března.

Služební zákon

Od začátku měsíce začíná platit také kontroverzní změna služebního zákona. Novela umožní vládě odvolávat státní tajemníky na ministerstvech. Prosadila ji vládní koalice s podporou komunistů a SPD i přes nesouhlas Senátu. Kritici se obávají politizace státní správy, které měl zákon bránit.

Meteorologické a astronomické jaro

Zatímco astronomické jaro startuje 20. března, to meteorologické panuje už od začátku měsíce. Podle odborníků se v březnu můžeme těšit na příjemné teploty kolem 15 stupňů, které budou výjimečně dokonce přesahovat dvacítku.


Brexit

Na 29. března bylo původně stanoven termín vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Vypadá to však, že Londýn požádá o odklad brexitu. Tamní zákonodárci zatím neschválili žádnou dohodu o brexitu, chtějí se však vyhnout odchodu z EU bez dohody.

Související obsah

Změny volebních zákonů

Zákonodárci změnami volebních zákonů reagovali na problémy ve sčítání hlasů, které doprovází snad každé volby. Volební lístky mají být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen jednostranně. Oboustranné budou pouze lístky pro komunální volby. Členové volební komise budou muset absolvovat speciální školení.

Přímý spoj Vídeň-Berlín

Společnost RegioJet zavádí od poloviny března noční spoj mezi rakouskou Vídní a německým Berlínem, který projíždí Brnem, Prahou a Drážďany. Zvýší se tak počet spojů z Prahy do Berlína. Cesta bude trvat asi deset hodin. Spojení Vídně a Berlína už na českém trhu nabízí firma FlixBus.

MLS na Nova Sport a VOYO

Od března se mohou diváci těšit na přímé přenosy z nejvyšší fotbalové soutěže USA a Kanady. Budete tak moci v akci sledovat hvězdy Major League Soccer (MLS), jako jsou Zlatan Ibrahimovič, Wayne Rooney nebo Bastian Schweinsteiger.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz