Boháč

V žebříčku boháčů jsou noví Češi. Kellner dál vede před Babišem

V žebříčku boháčů jsou noví Češi. Kellner dál vede před Babišem
Zdroj: Profimedia

Časopis Forbes vydal každoroční žebříček největších boháčů světa. Na špici se udržel majitel Amazonu Jeff Bezos, Čechů je v přehledu dolarových miliardářů osm - včetně dvou nováčků. Nejvýš je Petr Kellner, který je na 73. pozici.

Bezosův majetek Forbes odhaduje na závratných 131 miliard dolarů, tedy necelé tři biliony korun. Oproti loňskému žebříčku si majitel Amazonu, na kterého se nedávno provalila milostná aféra, polepšil o 19 miliard dolarů.

Druhý je zakladatel Microsoftu Bill Gates (96,5 miliardy dolarů), třetí investor Warren Buffett (82,5 miliardy). Pohoršil si naopak zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který po sérii skandálů s úniky dat uživatelů zchudnul oproti loňsku o 8,7 miliardy dolarů (skoro 200 miliard korun), píše BBC. Zuckerberg tak v žebříčku drží osmou pozici.

Z Čechů je nejvýš Petr Kellner, jehož majetek má hodnotu 15,5 miliardy dolarů (asi 350 miliard korun) a patří mu 73. příčka. Je také jediným Čechem, který se "vešel" do první stovky.

Související obsah

Andrej Babiš se dělí o 617. místo s dalším Čechem Radovanem Vítkem - oba mají podle žebříčku majetek v hodnotě tři a půl miliardy dolarů (asi 79 miliard korun), v první tisícovce jsou ještě Karel Komárek (715. místo) a Daniel Křetínský (775. příčka).

Zbytek českého miliardářského "pelotonu" tvoří Pavel Baudiš a Pavel Tykač (oba 1605. místo) a uzavírá ho Marek Dospiva na 2057. pozici.

Baudiš, který je zakladatelem softwarové společnosti Avast, se do žebříčku dolarových miliardářů dostal poprvé, podle Forbesu disponuje 1,4 miliardou dolarů, tedy přibližně 31,6 miliardy korun. 

Druhým českým nováčkem je investor a spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva. Firma má většinový podíl například v síti lékáren Dr. Max nebo v sázkové kanceláři Fortuna. Dospivův majetek je podle žebříčku rovná miliarda dolarů (asi 22,6 miliardy korun). 

Kompletní žebříček najdete TADY

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz